BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nehéz körülmények ellenére is hozta a tervszámokat a Mol

A vártnál is nagyobb profitcsökkenésről számolt be péntek hajnalban a Mol, az EBITDA soron viszont az elemzői konszenzusnál erősebb eredményt ért el a negyedik negyedévben az olajcég.

Gyengére sikerült a Mol tavalyi utolsó negyedéve, a társaság minden főbb eredménysoron alulmúlta az egy évvel ezelőtti teljesítményét. Az újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA 7,5 százalékkal 179,6 milliárd forintra csökkent, igaz, az elemzők ennél lényegesen nagyobb, 17 százalékos visszaesésre számítottak.

Komoly csalódást okozott viszont a társaság adózott eredménye, ami éves alapon felére zuhant, és így mindössze 37 milliárd forintot tett ki. A szakértők ennél szerényebb, 33 százalékos visszaeséssel kalkuláltak.

A két fő szegmensben egyaránt kétszámjegyű eredménycsökkenést könyvelhetett el a Mol, a kutatás-termelés EBITDA-ja 17,5 százalékkal, a finomításé pedig 16 százalékkal zsugorodott.

Fotó: Shutterstock

Az eredménytermelés szempontjából meghatározó üzletágak visszaeséséről viszonylag pontos előrejelezést adtak az elemzők, de a 2019 végére romló külső értékvezérlők ismeretében sem számít meglepetésnek a negyedik negyedéves tényadat.

A Mol hét százalékkal alacsonyabb olajárral dolgozhatott tavaly október és december között, a finomítói árrés 12, a petrolkémiai marzs pedig 34 százalékkal volt nyomottabb az előző év azonos időszakánál.

Továbbra is erős növekedést tud felmutatni ugyanakkor a társaság a fogyasztói szolgáltatások valamint a gáz szegmensben, előbbi 31 százalékkal, utóbbi pedig 57 százalékkal jobb eredményt szállított tavaly év végén. A vártnál is magasabb bővülési dinamika ellenére két kisebb súlyú üzletág azonban nem tudta ellensúlyozni az alaptevékenységek visszaeső mutatóit.

Az egész éves EBITDA várakozását még a gyengébb negyedik negyedéves eredmény mellett is teljesíteni tudta a vállalat, a 2,44 milliárd dolláros 40 millió dollárral múlja felül a Mol év közben felfelé módosított eredménycélt.

Idén 2,5 milliárd dolláros újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA eredménycélt tűzött ki a vezetés, amely az év második felében már az azerbajdzsáni ACG olajmező hozzájárulását is tartalmazza. Az upstream szegmens termelése az azeri lelőhelynek köszönhetően átlagosan napi 120 ezer kőolaj hordó-egyenértékre emelkedhet.

A fogyasztói szolgáltatások üzletágtól pedig 2019 után újabb rekordévre számít a Mol. Tőkeberuházásokra 2020-ban 1,9-2,1 milliárd dollár közötti összeget fordítana a társaság, melyből 700-800 millió dollárt transzformációs projektekre költenek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.