A tőzsdecégek GDP-arányos kapitalizációja 22 százalékon állt tavaly év végén. Milyen szinttel lennének elégedettek?
A stratégiánk készítésekor, 2015 végén 15 százalékon állt a mutató, ez az egyik legalacsonyabb adat volt Európában. Akkor a duplázást tűztünk ki célul. Az emelkedést alapvetően két tényező támogatja. Jöhetnek új cégek a piacra, mint a Waberer’s, illetve felvásárlásokkal és apportokkal is növekedhetnek a már tőzsdén lévő cégek. Emellett az elmúlt évek árfolyam-emelkedése is hozzájárul a mutató növekedéséhez, valamint az, hogy a BUX önmagában tempósabban emelkedett, mint a gazdaság. A GDP arányos tőzsdei kapitalizáció a börze országon belüli szerepét, mélységét jellemzi. Minél gazdagabb egy ország, annál nagyobb a GDP arányában mért tőzsdei aktivitás. A skandinávok száz százalék környékén vannak, az angolszászok hagyományosan felette. Persze vannak olyan kivételek, mint Ausztria, ahol a gazdaság ugyan fejlett, de a tőkepiac kevésbé intenzív. A másik irányra is van példa: Kína, India vagy Indonézia gazdasági fejlettsége még nem nagy, de a tőkepiacuk rendkívül korszerű.
Új cégek tőzsdére lépésével is nőhet ez a mutató?
Több olyan vállalat is van, amely már jelezte, hogy bizonyos időn belül meg szeretne jelenni a nyílt piacon. A szabályozott ingatlanbefektetési társaságok, azaz SZIT-ek kategóriájában öt-hat vállalattal tárgyaltunk erről. Közülük két-három még az idén, a többiek pedig jövőre jelenhetnek meg. A többi fő piacra igyekvő cégből öt-hat vette fel velünk a kapcsolatot, ezek közül is egy-kettő mehet idén a tőzsdére, a többiek a tervek szerint jövőre. Ezenkívül a középvállalatoknak szánt Xtend piacon is öt-hat szereplővel tárgyaltunk, közülük kettő-három már idén a tőzsdére léphet. Kis esély van arra, hogy az első fecske még júniusban megérkezik, de a harmadik negyedévben már szinte biztosan ideér. Az Elite Program, a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap, a BÉT Mentoring Program és az Xtend platform mind hozzájárul ahhoz, hogy a cégek tőzsdére lépése olyan ideális ma Magyarországon, mint még soha.
A kamatkörnyezet mennyire befolyásolja a bevezetéseket?
A kamatok tartósan rekordalacsony szinten vannak, és ez egy darabig így is maradhat. A kamatok emelkedését érintő várakozások ellenére sem szeretnének egyelőre többen forrást bevonni a tőkepiacról. Az elmúlt időszakban sok szolgáltatást indítottunk be, melyeken keresztül sokkal inkább fókuszba került a tőzsde a magyar vállalatok számára. Ha a bankhitelek drágulnak, akkor ez a tőkeági finanszírozást vonzóbbá teheti. Emellett még az uniós forrásokhoz való hozzáférés hozhat változást. A tőzsdei, piaci finanszírozás ellen hat, ha bőséggel érhető el forrás ingyen vagy kedvező kondíciókkal. Az új EU-s költségvetési ciklusban, 2020-tól vélhetően kevesebb lesz a vissza nem térítendő támogatás. Aki már most tőzsdeképessé teszi a vállalatát, az jelentős versenyelőnyre tehet szert, mert pár hónap alatt bevonhat tőkét részvénykibocsátással vagy akár a kötvénypiacról.
A teljes interjú a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.