A Transfermarkt húsz évvel ezelőtti alapítása óta 15 olyan klubot regisztrálnak, amely több mint egymilliárd eurót költött igazolásokra, sőt a Chelsea, a Real Madrid, a Barcelona és a Manchester City még a kétmilliárd eurós határt is átlépte. Az évforduló alkalmából a Transfermarkt összeállítást készített az elmúlt húsz évben legtöbbet költő klubokról.
Az első helyen a Chelsea található, a londoni klub 471 transzfert hajtott végre 2,16 milliárd euró értékben.
Ez semmiképpen nem meglepő, hiszen a futballpiac árainak elszabadulása egyértelműen akkor kezdődött, amikor Roman Abramovics 2003-ban a Chelsea tulajdonosává vált. Már az első tetteiből sok mindent le lehetett szűrni: első lépésben 60 millió fontot adott a klubért, majd 80 millió fontot tett az asztalra, hogy kifizesse az egyesület adósságait. A nagy igazolásokkal sem várt sokáig, regnálása első transzferidőszakában 150 milliót költött, és olyan sztárokat vett, mint Claude Makelele, Hernan Crespo, Juan Sebastián Verón és Damien Duff. Majd miután megszerezte a kispadra José Mourinhót, 140 millió fontért tovább erősített, érkezett például Petr Cech és Didier Drogba.
A második helyen a Real Madrid áll, a királyi gárda ugyanis 2,14 milliárd eurót fizetett 201 játékosért.
A Real legdrágább igazolása Gareth Bale volt, 101 millió eurót sem sajnáltak érte. Eden Hazardért kerek 100 milliót utaltak át, míg Cristiano Ronaldo még mindig a „blancok” történetének harmadik legdrágább játékosa 94 millió euróval.
A legtöbbet költő klubok versenyében
a Barcelona a bronzérmes, amely 2,06 milliárd euróért vett 195 labdarúgót.
A katalánok valaha volt legdrágább szerzeménye Philippe Coutinho 145 millió euróval, ám vele alaposan befürödtek. Ousmane Dembélé a második, aki 125 millióba került, a harmadik pedig Antoine Griezmann, akinek 120 millió euró állt az árcéduláján.
Épp hogy lecsúszott a dobogóról a Manchester City, amely – leginkább Pep Guardiola érkezése óta költött rengeteget – húsz év alatt összesen 2,05 milliárdot fektetett játékosokba. S bár Guardiola sosem volt fukar, mégsem az ő nevéhez fűződik a legdrágább transzfer, Kevin De Bruyne-t ugyanis még Manuel Pellegrini igazolta le 76 millióért. A 70 milliós Rodrit és a 68 milliós Riyad Mahrezt viszont már Guardiola vitte a Manchesterbe.
A Juventus a 2 milliárdos határ alatt maradt, pedig 761 játékost igazolt le, de „csak” 1,9 milliárd euróért. A legborsosabb árat természetesen Cristiano Ronaldóért fizették a torinóiak – 117 millió eurót –, de
a képzeletbeli dobogón helyet követelt magának Gonzalo Higuaín és Matthijs de Ligt is 90, illetve 85,5 millió euróval. A listából kiderül, hogy a legnagyobb pénzmozgás összességében a Premier League-ben van, tekintve, hogy a tíz legtöbbet költő klub közül négy angol.
Ami az edzőket illeti, az elmúlt húsz évben José Mourinho szórta leginkább aktuális klubjainak pénzét.
A portugál menedzser 99 játékost igazolt 1,63 milliárd euróért.
A legdrágább játékosa a Torinóból a Manchester vörös felébe költöző Paul Pogba volt, akiért 105 millió eurót fizettek.
A második helyen Pep Guardiola áll, aki 1,33 milliárd eurót költött 61 játékosra. A spanyol tréner leginkább a Manchester Citynél nyitotta meg a pénzcsapot. Carlo Ancelotti 81 igazolása 1,29 milliárdba került, Manuel Pellegrini pedig 1,13 milliárdot fordított 86 kiszemelt játékosának megszerzésére. Massimiliano Allegri főként a Juventusnál költött sokat, a húsz év alatt összesen 95 futballistát igazolt 1,06 milliárdért.
Aggasztó híreket kapott a Manchester United. Az Adidas bejelentette, hogy ha a klubnak tavaly után az idén sem sikerül a Bajnokok Ligája-szereplésre feljogosító helyezést kiharcolnia, pénzmegvonással bünteti a klubot. A sportszergyártó közölte, hogy
ha nem jól sikerül a bajnoki hajrá, az évi 75 millió fontos támogatásból 25 milliót visszatart.
A vörös ördögök eddig a Premier League elitjében voltak a mezszponzori szerződések tekintetében, 75 millió fontos kontraktusukkal ugyanis a második helyen állnak. Az első a Liverpool, a klubnak a következő idénytől lép életbe a 80 milliós szerződése a Nike-val, addig a New Balance mezét viselik. Ha a United tényleg elbukja a BL-szereplést, 50 millió fontra csökken az Adidastól kapott apanázs, ez pedig kevesebb, mint a Chelsea, a Manchester City vagy az Arsenal mezszponzori pénze.
Európában egyébként a Real Madrid jut a legtöbb forráshoz a mezszponzora révén, az Adidas évente 110 millió fontot fizet, így a 12 évre szóló megállapodás értelmében összesen 1,32 milliárd fontot utal Madridba.
Kicsivel marad csak le a Barcelona, amely tíz esztendőre szerződött a Nike-val, így összesen egymilliárd font landol a számláján. A tavalyi BL-győztes Liverpool kapja a harmadik legtöbb pénzt – évi 80 millió fontot – a Nike-tól, a szerződés időtartama egyelőre nem publikus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.