BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elképesztő károkat okoznak a focihuligánok Németországnak

Évi 44 millió eurós kárt okoznak az államnak a focihuligánok.

A Bundesliga nagyobb tömegeket vonz, mint bármely másik európai kupaviadal; a német elsőosztályú meccseken a világjárvány előtti időszakban átlag 42 700 néző vett részt. Ehhez mérhetők a Bundesliga bevételei is: már 2019-ben meghaladták az évi hárommilliárd eurót. Az Ifo német kutatóintézet legfrissebb kutatása szerint míg a német futball a kluboknak sokszor busás hasznot hoz, a társadalomnak komoly károkat okozhat. 

Meccsnapokon ötödével több erőszakos bűncselekmény történik azokban a német városokban, amelyek otthont adnak a mérkőzéseknek, mint máskor – derült ki a kutatásból. Közel négy év rendőrségi és bírósági statisztikáinak átnyálazása után a német kutatóintézet azt találta, hogy „az első-, másod- és harmadosztályú futballmérkőzések idején 21,5 százalékkal több bejelentés érkezett a hatóságokhoz erőszakos cselekményekről, mint más napokon.”

A vizsgált négy év alatt 38 268 esetben intézkedtek a focihuligánokkal szemben a német rendőrök, a hatósági eljárások költsége évente 44 millió eurót, összesen 194 milliót emésztett fel – derült ki a kutatásból, amely szerint a 2011-2015 közötti időszakban a német hatóságok tudomására jutott erőszakos cselekmények 8 százaléka volt köthető a profi focimeccsekhez.

A rendőrök vízágyúval oszlatják az erőszakossá vált szurkolókat az egyik mérkőzés előtt.
Fotó: François-Xavier MARIT / AFP

 

A városi derbik a legrosszabbak

A helyi rivális csapatok meghirdetett meccsei előtt, illetve után a legnagyobb a pusztítás, főleg, ha mérkőzések hétvégére (péntekre, szombatra vagy vasárnapra) esnek. Az Ifo szerint míg az áldozatok többsége 18–29 év közötti férfi, ezeken a napokon sok támadás irányul a rendőrök ellen is. A focimeccsek nézők Megdöbbentően sok a nő az áldozatok között

A németekéhez hasonló következtetésre jutott egy korábbi, angliai, valamint egy ezzel egy időben végzett spanyolországi kutatás is. Ezek kimutatták: a rangadónak otthont adó városban a meccs napján nemcsak a személy elleni erőszak magasabb, de a rajongók számától függően 4-24 százalékkal több a tulajdon elleni rongálások aránya, és számottevően megnő a lopások száma is.

Az áldozatok túlnyomó többsége úgy nyilatkozott, korábban soha nem találkozott azokkal, akik rátámadtak. Minden negyedik, eljárás alá vont erőszakoskodó (az előállítottak 26,2 százaléka) alkoholos befolyásoltság alatt állt a rendőrségi statisztikák szerint. A Német labdarúgó-szövetség biztonsági iránymutatása ugyan tiltja a szeszes italok árusítását a mérkőzések előtt, illetve alatt, de a meccsek rendezői ezt legtöbbször figyelmen kívül hagyják. Nem véletlenül, hiszen a Bundesliga klubok bevételeinek hatoda (a 2017-18-as szezonban összesen 538 millió euró) a meccsnapokon generálódik, aminek tetemes hányadát teszi ki az alkohol-árusítás is. 

Sokszor nem is a meccsen történtek, vagy épp a mérkőzés eredménye az, ami erőszakra sarkallja az embereket, hanem az a vágyuk, hogy a szurkolói csoport részének érezzék magukat – jegyzi meg a német kutatóintézet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.