Bár világszerte jóval kevesebben nézik, mint az európai focit, a profi amerikaifutball-liga (NFL) mégis minden sportágat képes legyőzni bevétel szempontjából. 2021-ben ismét rekordot könyvelhetett el a liga adózott eredményben, és várhatóan idén sem lesz visszaesés. Az NFL alapszakasza csütörtök éjjel egy igazi rangadóval veszi kezdetét: az AFC egyik legjobbjának tartott Buffalo Bills látogat a Super Bowl-győztes Los Angeles Ramshez.
A koronavírus-járvány utáni felhajtás mindenképpen jót tett az NFL-nek, nyoma sem volt a tavalyi évet nézve az előzetesen várt visszaeséseknek az amerikaifoci-ligában, ugyanis mind nézettségben, mind pedig bevételben sokkal jobb évet zárt a liga 2021-ben, mint ahogyan azt előzetesen várni lehetett. Az átlagos nézettség ugyanis több mint 10 százalékkal nőtt, az Egyesült Államokban 17,1 millióan néztek meg egy-egy mérkőzést, a franchise-ok bevétele pedig abszolút rekordra ugrott, 11 milliárd dollárról számolt be a liga az államnak, amely a 32 csapat között oszlik meg,
vagyis fejenként 345 millió dollárt kaptak a csapatok.
Mindez úgy derült ki, hogy a Green Bay Packers – az egyetlen olyan csapat, amelynek a szurkolók a tulajdonosai és amelynek beszámolói kötelezettsége van – éppen ekkora összeget tüntetett fel a beadott papírokban. A Packers 2020-as beszámolójában ez az összeg 309 millió dollár volt, 2015-ben pedig még „csak” 223 millió, így jókorának tekinthető a tavalyi bevételnövekedés. Az NFL teljes bevétele a Sportico becslései szerint meghaladta a 18 milliárd dollárt, Roger Goodell NFL-biztos pedig már ki is tűzte a következő mérföldkövet: 2027-re el kell érnie a ligának a 25 milliárd dolláros bevételt. Összehasonlításként: a legnépszerűbb európai topbajnokság, az angol Premier League idén várhatóan 7 milliárd dollár körüli összbevétellel számol a Financial Times adatai szerint.
Az, hogy ez a cél mennyire lesz teljesíthető, sok mindenen múlik. Az biztos, hogy amióta Goodell átvette a liga vezetését, évente átlagosan több mint egymilliárd dollárral dollárral nőtt az NFL által termelt pénz mennyisége, vagyis – az idei évvel együtt számítva – hat év alatt nem annyira lehetetlen feladat elérni a mérföldkövet. Ha összejön, akkor a csapatok már évente 500 millió dollárra számíthatnak a ligától.
A liga fő bevételi forrása továbbra is a televíziós közvetítés, amelyben okosan és sok más sportágat jóval megelőzve nyitottak az egyre népszerűbb streamingszolgáltatások felé, és a hagyományos nagy amerikai adók mellett már az Amazon is közvetít mérkőzéseket. Ennek köszönhetően a liga 2033-ig bezárólag összesen több mint 100 milliárd dollár bevétellel számolhat, amelyet az Amazon, a CNS, az ESPN/ABC, a Fox és az NBC ad össze. Évente ez megközelítőleg 10 milliárd dolláros bevétel.
A tévés közvetítési díjak mellett szintén tetemes bevételt generál a merchandising, azaz a sportrelikviák, mezek, sapkák, sálak értékesítése.
A Nike 2028-ig szerződött le az NFL-lel, hogy kizárólagos beszállítója legyen a mezeknek. Bár a pontos összeget nem tudni, de a becslések szerint ez is évente dollármilliárdokat hoz a ligának. A jegybevételek és a stadionok névszponzori szerződései a csapatok bevételeit hizlalják, de ezek eltörpülnek a ligától érkező bevételhez képest.
2018 óta az államok dönthetnek arról az USA-ban, hogy legalizálják-e a sportfogadást, amellyel egyre többen élnek is. Szakértők szerint az NFL-nél is felmerült, hogy magukba a stadionokba helyezzenek el fogadóirodákat, hogy a meccsek alatt is lehessen játszani. Ezzel megint csak óriási bevételeket érhet el a liga.
Az NFL értékének növekedésével párhuzamosan egyébként a csapatok értéke is növekedett. Az első helyen továbbra is a Dallas Cowboys áll, amely ugyan 1995 óta nem nyert Super Bowlt, és ma már inkább gúnyból emlegetik őket Amerika csapataként, ennek ellenére marketing szempontjából remekül van menedzselve a csapat, és évek óta ők a legértékesebbek, a Sportico legfrissebb számításai szerint immár 7,6 milliárd dollárt ér a Cowboys. A második helyen a friss bajnok Los Angeles Rams és az Európában talán legnépszerűbb New England Patriots áll, 5,9-5,9 milliárd dollárral. A legolcsóbb egy felvásárlásnál a legutóbbi Super Bowlban vesztes Cincinnati Bengals lenne, amelyet 2,8 milliárd dollárra taksálnak a szakértők.
Az NFL tehát köszöni, jól van, és a jövője is biztosítottnak tűnik, amit mi sem jellemez jobban, mint hogy egyre szélesebb körök felé nyitnak, és egyre több új, potenciális drukkert vonzanak. Idén például először rendeznek alapszakasz-mérkőzést Németországban, a megszokott londoni meccsek mellett. Európában idén így már négy mérkőzés is látható lesz, amelyekre természetesen pillanatokon belül elkelt az összes jegy. Ez már csak annak is köszönhető, hogy a mégsem visszavonuló Tom Brady vezette Tampa Bay Buccaneers játszik majd Münchenben. Az NFL népszerűsége Magyarországon is töretlen, az európai mérkőzéseken rendszeresen találkozni magyar szurkolókkal. Itthon a 2022-es szezont is – a tavalyihoz hasonlóan – az Arena 4 csatorna közvetíti majd, amely néhány mérkőzéssel képes olyan nézettségi adatokat hozni, amelyekkel már a legnépszerűbb fociligák, például a Bundesliga vagy a La Liga egyes mérkőzéseinek nézettségét is elérik.
Várhatóan nem lesz ez máshogy péntek hajnalban sem, amikor a Bills és a Rams csap össze. A fél év után újrainduló NFL ennél jobb meccsel aligha kezdődhetne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.