Szerda este az Inter 4–0-s győzelmet aratott a Viktoria Plzen ellen a Bajnokok Ligája csoportkörében, amivel biztossá vált, hogy a Barcelona búcsúzik a legrangosabb európai kupasorozattól. Tekintettel arra, hogy 2022 nyarán a katalán együttes 19-re lapot húzva elzálogosította szinte minden organikus bevételi forrását, el lehet mondani, hogy Xavi Hernandez vezetőedzőnek és Joan Laporta klubelnöknek van oka az aggodalomra. A csapat eladta a merchandise- és a közvetítési jogait, hogy ebből a több száz millió euróból építse újra a keretét sztárjátékosokkal – számolt be róla a The Athletic. Az egyik legnagyobb fogásuk a Bayern München lengyel csatára Robert Lewandowski volt.
Ez a hatalmas költekezés mind azt szolgálta, hogy a csapat ismét a világ legjobbjai közé kerüljön. A Barca nem is kezdte rosszul a szezont, Lewandowski szállította a gólokat és a többi nyári igazolás is gyorsan beilleszkedett Xavi csapatába. A gondok akkor kezdődtek, amikor a heti menetrend részévé váltak a BL-csoportkör mérkőzései, ahol a Barcelonának Bayern München mellett az olasz Inter Milannal kellett farkasszemet néznie.
Végül a BL-kaland a tervezettnél előbb véget ért, a Barca pedig tavaly után ismét az Európa Liga kieséses szakaszában folytathatja nemzetközi szereplését.
A nyári ambiciózus események után senki nem gondolt arra, hogy ez a tragédia megtörténhet az elmúlt évtized egyik legmeghatározóbb együttesével. A klub október 9-i közgyűlésén Joan Laporta még arról beszélt, hogy sikeresen megmentették a Barcelonát.
Emlékeztetett arra, hogy a csapat csődközeli állapotban volt, amikor 2021 márciusában átvette a stafétát Josep Maria Bartomeut volt elnöktől.
Laporta ekkor még arról beszélt, hogy az elárverezett jogokból befolyt pénzből egy olyan rendszert építenek fel a csapaton belül, ami a pályán és azon kívül is a csúcsra fogja juttatni a gránátvörös-kékeket. Az elnök víziója szerint a Barcelona olyan sikeres együttessé fog nőni, hogy a bevételeiből gyerekjáték lesz kifizetni hatalmas adósságait. A közgyűlésen részt vevők megnyugodtak a nagy szavak hallatán, hiszen a vezetés döntéseit jelentős többséggel szavazták meg.
Ha a Barca nem lesz sikeres a következő években, akkor le lehet radírozni a labdarúgás térképérőlA Barcelona az elmúlt években a siker mintaképéből az összeomlás szinonimájává vált. Most hazardíroznak a gránátvörös-kékek. Eladják a jövőjüket annak reményében, hogy ismét felérhetnek Európa csúcsára. Ez egy dupla vagy semmi helyzet. Ha a Barca nem lesz sikeres a következő években, akkor le lehet radírozni a labdarúgás térképéről. |
A Barcelona valós pénzügyi helyzete akkor látott napvilágot, amikor a klub pénzügyi alelnöke,
Eduard Romeu elismerte, hogy a nagyjából 600 millió eurós forrásbevonás nélkül az előző évben 106 millió eurós veszteséget könyvelhettek volna el, 2022-ben pedig további 210 milliót.
A pénzügyi vezető közölte, hogy a csapatnak még mindig óriási adósságai vannak, a múltban elkövetett hibák miatt.
Nyilvánvaló, hogy az elhibázott átigazolási politika miatt a Barcelona üzemeltetése túlságosan drága lett. A 2021–2022-es szezonban a fizetésekre és az átigazolási díjakra összesen 518 millió eurót kell elkülönítenie a Barcának.
Ez a szám további 27 százalékkal, 656 millió euróra duzzadt a nyáron Lewandowski, Raphina és a további öt új játékos szerződtetésével.
A klubnak ráadásul rövidesen esedékes lesz egy nagyobb halasztott bértömeg kifizetés. Frenkie de Jong, Marc-Andre ter Stegen, Sergio Busquets, Gerard Pique és Jordi Alba számára egyenként több mint évi 40 millió eurót kell lecsengetnie a csapatnak, úgy hogy a veterán játékosok nem is játszanak túl jól az idei szezonban. Emellett a hónap elején közzétett jelentések alapján az is kiderült, hogy a Barcelona még mindig tartozik egy nagy halom átigazolási pénzzel olyan játékosok után, akik már nincsenek is a klubnál. Ilyenek Philippe Coutinho, Miralem Pjanic és Neto Moura, akik után a Barcának több mint 100 millió eurót kell még kifizetnie a következő hét hónapban.
Összébb húzták a nadrágszíjat az európai topligák, de így is eurómilliárdokat költöttek új focistákraPéntek este az angol, a francia és a német első osztályú labdarúgó-bajnokság is elstartolt, jövő héten pedig a spanyol La Liga és az olasz Serie A is csatlakozik hozzájuk. A top öt bajnokság csapatai a koronavírus-járvány után ugyan kevesebbet költöttek, de így is úgy röpködtek a nyáron az eurótízmilliók, ráadásul még nincs vége a költekezésnek, amelyben – szinte már hagyományosan – a Premier League csapatai vitték a pálmát. |
A helyzet azért nem teljesen tragikus és vannak bizakodásra okot adó jelek is.
Az idei szezonra becsült kereskedelmi és szponzori bevételeket 369 millió euróra saccolják, ami 38 százalékkal meghaladja a tavalyi 267 milliót.
Ráadásul ez még a 2019–2020-as idényben elért 324 millió eurót is meghaladja, amikor még Lionel Messi a klubnál volt.
Ennek a javuló számnak a magyarázata, hogy a nyári költekezés jelentős lelkesedést váltott ki a rajongók körében. Az előző szezonban a Camp Nou átlagos látogatottsága 55 ezer néző volt, ami alulmúlja a koronavírus előtti szezon majdnem 78 ezres átlagát.
Az idei első négy meccs, illetve a Viktoria Plzen elleni BL-mérkőzés nézőátlaga majdnem 82 ezer fő volt.
Mindent összevetve, kijelenthető, hogy a barcelonai terror még nem ért véget. A csapat kihullása a Bajnokok Ligájából olyan csapás a klubnak, ami kihatással lehet a pályán kívüli eseményekre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.