A következő, 2026-os labdarúgó-világbajnokságot az Egyesült Államok, Kanada, Mexikó trió fogja lebonyolítani, viszont a 2030-as rendezés sorsa még nyitott kérdés – írja a The Athletic. Egyelőre egyetlen ajánlat van a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, a FIFA asztalán ezzel kapcsolatban, Spanyolország, Portugália és Ukrajna közösen nyújtotta be. Az viszont már biztos, hogy további két országcsoport is pályázni készül a 2030-as vb szervezésére. Az egyik Argentína, Uruguay, Paraguay és Chile négyese lesz, a másik pedig Szaúd-Arábia, Egyiptom, valamint Görögország triója.
A korábbi gyakorlatoktól eltérően azért kerül mindenképpen több országhoz a rendezés, mert 2026-tól a torna 48 csapatosra bővül majd.
A 2030-as dél-amerikai ajánlat nagyon erős
– mondta az argentin szervezőbizottság koordinátora, Fernando Marin. Hozzátette,
azért is lenne logikus, ha ők rendeznék, mivel az időpont az uruguayi vb-győzelem századik évfordulójára esne.
1930-ban a házigazda Uruguay nyerte meg a tornát, a döntőben 4-2-re legyőzte Argentínát. Az Uruguay és Argentína közös szervezéséről szóló tervet 2017-ben hozták nyilvánosságra. Az akkor még szintén a spanyol Barcelonát erősítő Luis Suárez uruguayi labdarúgó az argentin világklasszissal, Lionel Messivel együtt jelentette be ezt a projektet.
Itt a katari világbajnokság eddigi legnagyobb meglepetéseNem kezdte jól Lionel Messi pályafutásának utolsó világbajnokságát Argentína: a kétszeres vb-győztes és háromszoros vb-ezüstérmes válogatott óriási meglepetésre 2-1-es vereséget szenvedett Szaúd-Arábiától. |
Marin 2018-ban arról beszélt az AFP hírügynökségnek, hogy Messi részt fog venni a szervezésben, és valószínűleg Suárez is beáll majd mögé.
Idén májusban viszont történt egy fordulat az ügyben, mivel
Messi megállapodást írt alá Szaúd-Arábiával az ország népszerűsítéséről.
Az fontos, hogy ez az együttműködés nem a világbajnoksághoz köthető, hanem a szaúdi turizmus felfuttatásához, de ez így is összeférhetetlen lehet a dél-amerikai vb-szervezés képviseletével. Szaúd-Arábia a Vision 2030 kormányzati projektben fogalmazta meg az ország gazdasági és társadalmi reformterveit. Az ország jövőképében fontos szerepe van az idegenforgalom népszerűsítésének, és ez valószínűleg a 2030-as világbajnoksággal is összekapcsolódhat. Szaúd-Arábia rendkívül sok pénzt és energiát fektetett a nemzetközi sportba az elmúlt időszakban. A Newcastle United angol labdarúgócsapat megvásárlása, Forma–1-es futamok megszerzése és a 2019-es nehézsúlyú profi ökölvívómeccs megrendezése Anthony Johsua és Andy Ruiz Jr. között. Kanada szaúdi nagykövete, Dennis Horak az Athleticnek azt nyilatkozta, hogy a sport fontos szerepet játszik a Vision 2030 stratégiában.
Azt nem tudni, Messi mennyi pénzt kap a szaúdi megállapodásért, de a The Daily Telegraph korábban arról írt, hogy Cristiano Ronaldo visszautasított egy több mint ötmillió font értékű marketingajánlatot a királyságtól. Az ügyet ismerő, de nevük elhallgatását kérő források a The Athleticnek azt mondták, hogy
Messi kontraktusa akár az ötszöröse is lehet annak, amit Ronaldónak ajánlottak.
Az együttműködés keretében Szaúd-Arábia az ország turisztikai nagykövetének nevezte ki az argentin focistát. Ez akkor történt, amikor Messi a tavasz végén a Vörös-tenger melletti Dzsidda városába utazott.
Nem ez az első látogatása a királyságban, és nem is az utolsó
– írta ekkor Ahmed al-Khateeb, a szaúdi idegenforgalmi miniszter egy Twitter-üzenetében. A poszthoz képeket is csatolt Messi és a szaúdi király találkozásáról.
A The Athletic arról ír, hogy megkeresték Messi támogatói csapatát az üggyel kapcsolatban, de nem akartak nyilatkozni. A szaklap arra akart választ kapni, hogy a Szaúd-Arábiával kötött megállapodás miként fogja érinteni Argentína terveit a világbajnokság megszervezésére. Emellett arra sem reagált a stáb, hogy a labdarúgó miként egyezteti össze a munkáját egy olyan ország képviseletével, amelyet az emberi jogok súlyos megsértésével vádolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.