Noha az Európai Parlament csütörtökön megszavazta azt az új irányelvet, amely a legalább 100 főt foglalkoztató cégeket arra kötelezné, hogy nyilvánosságra hozzák az alkalmazottaik fizetését, a sportban nem várható változás a bérek kommunikációját illetően, ugyanis a szerződések továbbra sem publikusak, ráadásul a jogi konstrukciókban rengeteg az opció és kikötés, amelyek az összegek nagyságát jelentős mértékben befolyásolják. A francia L’Équipe ennek ellenére mégis összeállított egy listát az európai top labdarúgó-bajnokságok legjobban kereső játékosairól.
1. Kylian Mbappé (PSG; francia): 72 millió euró
A világhírű sportnapilap szerint a francia Paris Saint-Germain 24 éves csatárának bónuszok nélkül is
bruttó 72 millió euró (27,44 milliárd forint) jár a jelenlegi, 2022–2023-as idényben, amelyből a levonások után körülbelül a fele, vagyis 36 millió euró (13,72 milliárd forint) marad meg neki.
A világ legértékesebb futballistájának vagyonát 150 millió dollárra (52,51 milliárd forint) becsülik. Mbappé a pályán kívül is kelendő, miután többek között a sportszergyártó Nike-hoz, a videójáték-készítő EA Sportshoz és a luxusórákat gyártó Hublothoz, a szemüvegekre specializálódott Oakley-hoz vagy a virtuális játékokat forgalmazó Sorare-hoz is szerződés köti.
2. Neymar (PSG; brazil): 44,1 millió euró
A párizsiak 31 esztendős brazil támadója a napokban egymillió eurót (381,16 millió forint) veszített pókeren, de még így is van mit a tejbe aprítania. A mostani évadban a bruttó 44,1 millió eurós (16,81 milliárd forint) fizetésének az 50 százaléka, azaz kicsivel több mint 22 millió euró (8,39 milliárd forint) üti a markát, és ehhez már játszania sem kell, bokasérülése miatt ugyanis több hónapot kénytelen kihagyni. Neymar vagyonát 200 millió dollárra (70,01 milliárd forint) taksálják, amelyet marketingtevékenységből duzzasztott fel: korábban egy zsíros Nike-kontraktusból szedte meg magát, 2020 óta viszont a Puma szponzoráltja. A német sportszergyártón kívül olyan támogatói vannak, mint a Beats Electronics, a Gillette, a Red Bull, az Epic Games, a Meta, a Netflix, a Qatar Airways és Qatar National Bank, vagy a Triller.
3. Leo Messi (PSG; argentin): 40,5 millió euró
A PSG 35 éves világklasszisa a történelem egyik, hanem a legjobb focistája. A hírek szerint a szaúdi Al-Hilal a legjobban fizetett labdarúgóvá akarta tenni, de Messi valószínűleg nem követi az araboknál a világ legjobban kereső sportolójává váló portugál Cristiano Ronaldo példáját és továbbra sem igazol a Közel-Keletre. Az argentin szupersztár bruttó 40,5 millió eurós (15,44 milliárd forint) járandóságának 70 százaléka (28,35 millió euró; 10,81 milliárd forint) megmarad, miután kevesebb mint öt éve tartózkodik Franciaországban.
Az amerikai Forbes számításai alapján a hétszeres aranylabdás karrierje során már legalább 1,15 milliárd dollárt, azaz jelenlegi árfolyamon mintegy 403 milliárd forintot keresett. Rajta kívül az amerikai kosárlabdázó, LeBron James, a már említett Ronaldo és a szintén amerikai golfozó, Tiger Woods volt hasonlóra képes.
Leo Messi csakis kizárólag a legnagyobb vállalatokkal dolgozik együtt: az Adidasszal, a Budweiserrel, a Hard Rock Internationallal, a Mastercarddal, a PepsiCo-val, a Sociosszal és még legalább 10 jelentős világmárkával.
4. Eden Hazard (Real Madrid; belga): 27 millió euró
Habár a spanyol Real Madrid 32 esztendős szélsője ugyanannyit, ötmillió eurót (1,91 milliárd forint) ér, mint a ferencvárosi Adama Traoré, mégis szignifikánsabban többet keres nála. A belga válogatottságtól visszavonult Eden Hazard csupán három alkalommal lépett pályára az idei kiírásban a madridiaknál, akik valószínűleg már megbánták, hogy 2019-ben 115 millió euró (43,83 milliárd forint) körüli átigazolási díj ellenében leszerződtették az angol Chelsea-től. Hazard éves fizetését 27 millió euróra (10,29 milliárd forint) teszi a jól értesült L’Équipe, vagyona pedig meghaladja a 100 millió dollárt (35 milliárd forint).
5. Robert Lewandowski (Barcelona; lengyel): 26 millió euró
A spanyol Barcelona pénzügyi gondjai ellenére is 26 millió eurót csenget ki a 34 éves lengyel gólzsáknak. Lewandowski vagyonát 85 millió dollárra (29,76 milliárd forint) lövik be, szponzorai között tudhatja a Nike-t vagy az EA Sportsot is, de az Opelt és a Procter & Gamble-t is. A kiváló csatár 2022-ben szakított egyik fő támogatójával, a Huawei-jel, miután a kínai techóriásról megjelentek olyan hírek, hogy segítséget nyújthatott az orosz államnak Ukrajna lerohanásában. A cég azonban végig tagadta, hogy technikai támogatást biztosított Oroszországnak a hackertámadások elleni védekezésben, ám Robert Lewandowskit ez nem hatotta meg, aki így körülbelül 5 millió eurótól (1,91 milliárd forint) esett el.
6. Sadio Mané (Bayern München; szenegáli): 24 millió euró
A német Bayern München 30 esztendős szenegáli csatára azzal került be a hírekbe a napokban, hogy állítólag összerúgta a port Julian Nagelsman edzővel, akinek emiatt kellett távoznia a gárda éléről. Az angol Liverpooltól igazolt klasszis sérülés miatt kihagyta a decemberi katari világbajnokságot, és azóta sem sikerült visszaszereznie a helyét a kezdőcsapatban. A bajorok évi 24 millió euróval (9,15 milliárd forint) jutalmazzák, vagyona viszont mégiscsak 25 millió dollár (8,75 milliárd forint) körül lehet. Az egyik legszerényebb focistának tartják, amikor a brit The Telegraph beszámolt a jótékony tetteiről, arra kérte a média képviselőit, hogy az ő nevét ne említsék, mert nem a nyilvánosság miatt adakozik. Mané pénze egy részét elosztogatja: Bambaliban például új kórházat építtetett, de egy iskola, stadion, benzinkút és posta létrehozásához is nagy összegekkel járult hozzá. Ami pedig a leghihetetlenebb, az egyik legszegényebb szenegáli falu minden lakójának nyújt rendszeres pénzbeli támogatást.
7. Kevin de Bruyne (Manchester City; belga): 23,4 millió euró
Az angol Manchester City asszisztkirálya a Premier League legnagyobb alapfizetésével rendelkezik, évente 23,4 millió euró (8,92 milliárd forint) vándorol a bankszámlájára. A 31 éves belga vagyona 60 millió dollár (21 milliárd forint) körül van. Nemrégiben a McDonald’s egyik arca lett, de a Nike-hoz, az EA Sportshoz, az Orange-hoz és a Phemexhez is szerződés köti. Jerome Boateng, Romelu Lukaku és Eric Bailly után 2019-ben ő volt a negyedik labdarúgó, aki aláírt az amerikai rapper, Jay-Z tulajdonába tartozó Roc Nation Sportshoz.
8. Sergio Busquets (Barcelona; spanyol): 23 millió euró
A Barca csapatkapitánya idén lesz 35 esztendős, és ha továbbra is az együttesnél szeretne maradni, muszáj lesz belemennie a 23 millió eurós (8,73 milliárd forint) éves fizetésének csökkentésébe. A katalánoknak ugyanis 200 millió eurót kell faragniuk a bérekből, hogy megfeleljenek az Európai és a Spanyol Labdarúgó-szövetség pénzügyi szabályainak. Busquets egyelőre még nem hosszabbított, ezért kérői – akikből akadnak bőven – még reménykedhetnek. A Barcelona legendás középpályásának vagyonát 47 millió dollárra (16,45 milliárd forint) saccolják.
9. David Alaba (Real Madrid; osztrák): 22,6 millió euró
A német Bayern Münchent a spanyol Real Madrid kedvéért elhagyó 30 éves osztrák 22,6 millió euróval (8,58 milliárd forint) gazdagodik minden idényben, vagyonát 20 millió dollárra (7 milliárd forint) taksálják. Szerződtetésében fontos szerepet játszott a Blancók mezszponzora, az Adidas, amely Alabát is jó ideje támogatja a Coca-Cola és a Sky mellett. Édesapja nigériai herceg, aki DJ-ként és rapperként is dolgozik. A közelmúltban ultramodern mosdókkal támogatott egy nigériai települést.
10. Erling Haaland (Manchester City; norvég): 22 millió euró
Meglepő módon a City 22 esztendős gólfelelőse csak a tizedik ezen a listán, sőt még klubjában sem ő a legjobban kereső. A norvég mindenesetre olyan bónuszokkal írt alá Pep Guardiola együtteséhez a német Borussia Dortmundtól, amelyekkel jelentősen megnövelheti 22 millió eurós (8,39 milliárd forint) alapbérét. Vagyonát már most 40 millió dollárra (14 milliárd forint) tippelik, Mbappével ráadásul minden rekordot megdönthetnek a jövőben. A Nike továbbra is nagyon szeretné a soraiban tudni, míg Haaland a márkaképviseletért cserébe évi 24 millió dollárra (8,4 milliárd forint) tartana igényt.
Európában milliárdosok, itthon milliomosok lesznek a legjobb focistákAz európai szövetség által a 2021–2022-es pénzügyi évre vonatkozóan kiadott üzleti jelentéséből kiderül, hogy a magyar bajnokság a koronavírus-járvány után is folytatta fejlődését a játékosbérek szempontjából, így az európai ligák sorában már a 18. helyet foglalja el a fizetésekre fordított kiadások alapján a maga 93 millió eurójával. Az idényvégi árfolyammal átszámítva ez 36,6 milliárd forintot jelent, vagyis csapatonként valamivel több mint 3 milliárd forintot. Ebben az összegben azonban nemcsak a labdarúgók, hanem az egyéb alkalmazottak – orvosi stáb, edzők, irodai, adminisztrációs alkalmazottak – fizetése is benne van. Az mfor.hu számításai szerint a legutóbbi kiírásban a bérköltség 58,5 százalékát tette ki a futballisták bére, míg az egyéb alkalmazottakra 41,5 százalék jutott, ez pedig azt jelenti, hogy a 93 millió euróból 54,4 millió euró (21,4 milliárd forint) a focisták fizetését fedezte, ami együttesenként 1,7 milliárd forintos kiadást jelent egy évadra. A Transfermarkt adatai szerint ebben az időszakban az NB I-es keretek átlaglétszáma 39 fő volt, azaz egy NB I-ben játszó havi átlagfizetése 3,8 millió forint volt az UEFA adatai alapján. Ez mindenesetre csak egy átlag, amelyet olyan klubok húznak felfelé, mint a Ferencváros, a Mol Fehérvár FC, vagy a Puskás Akadémia, amelyeknél szép számban szerepelnek külföldiek, akiknek nagyobb a bérigényük. Azóta kiderült, hogy a második helyen álló Kecskemétnél például még kétmillió forintos fizetések sincsenek.
|
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.