Ötödszörre is ajánlatot tett az angol Manchester United labdarúgócsapatára a katari Dzsászim bin Hamad bin Halífa ál-Szání (angolszász változatban: Jassim bin Hamad bin Khalifa Al Thani), ám részéről ez az utolsó, és vagy elfogadják e hét péntekig, vagy kiszáll a versenyből.
Az élvonalbeli Premier League-ben idén a harmadik helyen záró, az FA-kupa döntőjébe bejutó, a ligakupa fináléját pedig meg is nyerő Unitedet 2005 óta birtokló amerikai Glazer család tavaly novemberben tette átadólistára a klubot. Igen hamar kikristályosodott, hogy a tőkeinjekcióra bejelentkező amerikai befektetési alapok mellett
a vételre két nagy esélyes van: az egyik Dzsászim bin Hamad, a korábbi katari miniszterelnök fia és a QIB bank elnöke, a másik az Ineos vállalatcsoport tulajdonosa, a brit Sir Jim Ratcliffe.
Terveik abban térnek el számottevően, hogy a katari ajánlat az egyesület azonnali, százszázalékos tulajdonlására vonatkozik a Nine Two Foundationre keresztelt alapítványon keresztül, amelyet éppen erre az ügyletre hoztak létre, a brit viszont a Glazerék által birtokolt 69 százalékos tulajdoni hányadra ment rá. (Az utóbbi esetben még az is előfordulhat, hogy a família két focikedvelő tagja, Avram és Joel Glazer szavazati jog nélkül, de maradna kisebbségi tulajdonos, ami a drukkereknek nagyon nem tetszik.)
Ebből adódik az a különbség is, hogy melyikük mennyire értékeli a részvényeket, és általuk a klubot, az pedig
további vita tárgya, hogy mit tennének a Glazerék által az egyletre terhelt, jelenleg 535,7 millió fontos (229,8 milliárd forintos) hitelmennyiséggel:
kifizetnék vagy görgetnék tovább, valamint hogy ígértek-e pluszberuházásokat az adásvétel utánra, névleg a stadion, illetve az edzőközpont felújítására.
Mindenesetre a két fő esélyes (illetve a katariak esetében csak a küldöttség) járt az említett stadionban és edzőközpontban is, ahol körbevezette őket a vezetőség. Az egész tulajdonosváltási ügyletet azonban nem ők, hanem az amerikai Raine Group bank intézi, amely tavaly a Chelsea-nek is keresett új tulajt, miután az orosz–ukrán háború nyomán Roman Abramovics kénytelen volt megválni a londoni klubtól.
A Glazer família 6 milliárd dolláros (2064 milliárd forintos) lélektani határt állapított meg, ám eddig Dzsászim bin Hamad és Jim Ratcliffe is alatta maradt ezen összegnek.
Áprilisban volt a legutóbbi nagy határidő, amelyet a Raine megszabott, de ettől mindkét tábor eltért, Dzsászim bin Hamad pedig a meghirdetett körökön kívül is küldött emelt összegű ajánlatokat.
Most is ez történt, a Times szerint ugyan ez az összeg sem éri el a 6 milliárd dolláros határt, de a katariak álláspontja az, hogy így is „bőven túlárazták a részvényeket”. Ugyanakkor pénteket szabták meg határidőként: addig vagy elfogadják az ajánlatot Glazerék, vagy Dzsászim bin Hamad kiszáll a versenyből.
Az értelmezések változatosak.
Az egyik feltételezés, hogy már minden versenyző unja a féléves túráztatást, az újabb és újabb ajánlati köröket meg az időhúzást,
egy másik viszont, hogy Ratcliffe tűnik a befutónak, és a katariak ezzel az ultimátummal akarják elérni, hogy vereségük esetén arcvesztés nélkül távozhassanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.