A második „magyaros” labdarúgó-bajnokság is nekivág az idénynek: az angol élvonalbeli Premier League (PL) után kezdődik ugyanis a német Bundesliga. Hatalmas pénzek mozogtak Németországban a nyáron, és mind az érkezők, mind a távozók között fontos szerep jutott a honfitársainknak. Sőt, még juthat is.
Számunkra a legnagyobb durranás nyilván Szoboszlai Dominik átigazolása volt az RB Leipzigtől az angol Liverpoolhoz, hiszen egyfelől a szerződésében rögzített 70 millió eurós (27 milliárd forint) kivásárlási árának aktiválásával minden idők legdrágább magyar focistájává vált, másfelől ez az összeg az egész liga tekintetében is a harmadik legnagyobb transzfernek számít ezen a nyáron.
A magyar válogatott csapatkapitányánál csak a tavasszal történelmi triplát teljesítő angol Manchester Cityhez kerülő Josko Gvardiolért, illetve a spanyol Real Madridhoz szerződő Jude Bellinghamért fizettek német kluboknak külföldi egyesületek.
Mind közül éppen Szoboszlai excsapata, az RB Leipzig termelte a legnagyobb bevételt az adásvételekből, miután 240,7 millió eurót (92,6 milliárd forint) tehetett a kasszába.
Jellemző a világfutball trendjére, hogy a Lipcse a három legnagyobb bizniszét egyaránt PL-csapatokkal kötötte, 220 millió eurót (84,7 milliárd forint) gombolva le róluk.
Ami a Bundesligából külföldre távozók top tízes listáját illeti: közülük is heten mentek Angliába, kivételt a már említett, Madridba igazoló Bellingham, illetve a francia PSG-hez hazatérő Lucas Hernández, valamint a megtollasodott szaúd-arábiai bajnokságba költöző Sadio Mané jelentett.
Persze az érkezési oldalon is nagy volt a zsúfoltság – e tekintetben a csúcs Harry Kane sztorija. Az angol válogatott csapatkapitánya ugyanis eddigi klubja, a Tottenham, illetve új munkaadója, a Bayern München megegyezése után már a repülőtéren tartózkodott, amikor a részleteken még vitázgatott a két fél, így többórás késéssel érkezett meg a kötelező orvosi vizsgálatokra a szerződése aláírása előtt.
Másnap aztán bemutatkozott a Bayernben, amelybe a szinte garantált sikerekért igazolt, csakhogy ezzel az RB Leipzig nem törődött, és 3-0-ra kiütötte a bajorokat.
Viszont a Bayern a legutóbbi tíz bajnokságot zsinórban megnyerte, amiből máris kiviláglik, hogy szakmailag mire lehet számítani a kezdődő idényben.
Noha sokan sokat áldoztak arra, hogy megtörjék a nyáron 150 millió euróért (57,7 milliárd forint) erősítő müncheniek hegemóniáját: a Leipzig például még kicsivel többet, 151 millió eurót (58,1 milliárd forint) költött el abból, ami befolyt, a harmadik nagycsapat, a Dortmund pedig 49 millió eurót (18,9 milliárd forint). Talán a Leverkusen fér még e trió mellé, de mivel
a bajorok kerete 981 millió euróra (377,5 milliárd forint) taksált, a kihívóké meg 406–461 millió euró (156,3–177,4 milliárd forint) közötti összegre, aligha várható nagy verseny.
Figyelhetünk tehát arra, hogy mi lesz a magyar légiósokkal. Szoboszlai távozása után is vannak ugyanis honfitársaink Lipcsében, sőt, Freiburgban, Hoffenheimben és Berlinben is.
Az RB Leipzignél a kapus Gulácsi Péter ugyan még a sérüléséből gyógyulgat, ám távollétében Willi Orbán lett a csapatkapitány.
A Freiburg egyik legértékesebb tagja Sallai Roland, akiért többfelől is érdeklődnek, ám ha legalább a hétvégéig marad, akkor a pályán találkozhat a Hoffenheim legdrágább nyári szerzeményével, Szalai Attilával.
Ötödik emberünk, Schäfer András ugyancsak sérült még, viszont a klubja, az Union Berlin a Leipziggel együtt Bajnokok Ligája-szereplő, úgyhogy nagy feladatok várnának rá.
Aki pedig Németországban megnézné a játékosainkat, olcsóbban jön ki, mintha Premier League-bajnokira utazna.
Érdekesebb mérkőzések augusztusban1. forduló Augusztus 19., szombat 2. forduló Augusztus 26., szombat |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.