Mivel a színvonalasabb nemzeti bajnokságok megállás nélkül zakatolnak, és már a magyar NB I. is megkezdte a „tavaszi” félévét, talán fel sem tűnt, hogy téli szünetet tartottak az európai kupák. De most újraindul a verkli.
Ahogy kell, az első számú sorozat, a Bajnokok Ligája (BL) nyitja a sort, aztán majd jön a második és harmadik számú Európa-liga, illetve a Konferencia-liga.
Természetesen a BL a legfontosabb, hiszen szakmailag és anyagilag is a legértékesebb – az utóbbi úgy is értendő, hogy itt lehet a legjobban keresni.
A pénzdíjak három részből állnak össze:
A nagyjából 2 milliárd eurós (775 milliárd forintos) összdíjazást nézve a háromféle forrás megoszlása 55-30-15 százalék.
Mindezek alapján is a legfontosabb, hogy a pályán miként teljesít egy csapat.
Akik idáig eljutottak, azok mindenképp eltehetnek 15,64 millió eurót (6 milliárd forintot), ami a csoportkörbe jutásért járt, továbbá a csoportkörben aratott minden egyes győzelemért 2,8 millió eurót (1,1 milliárd forintot), a döntetlenekért 930 ezer eurót (360 millió forintot), valamint a legjobb 16 közé jutásért még 9,6 millió eurót (3,7 milliárd forintot).
Innentől pedig a következők az elérhető pénzdíjak:
Ehhez képest a nyáron a magyar válogatott részvételével rendezendő Európa-bajnokságra megállapított összegek mérsékeltebbek.
Az Eb-re kijutás önmagában 9,25 eurót (3,6 milliárd forintot) ér, a csoportkörben 1 millió euró (387 millió forintot) jár a győzelmekért és 500 ezer euró (194 millió forint) a döntetlenekért. Utána pedig a következők a válogatottak által elérhető szakaszok és összegek:
Ha valamelyik nemzeti csapat annyira domináns lenne, hogy az összes mérkőzését megnyerné az Eb-n, a maximális begyűjthető pénzdíja 28,25 millió euró (11 milliárd forint),
a BL-ben ugyanez a tarolás 85,14 millió eurót (32,9 milliárd forintot) hozna.
Viszont máris tudhatjuk, hogy erre csak a címvédő angol Manchester Citynek és a spanyol Real Madridnak van elméleti esélye, mert ők zártak hibátlan csoportkört. Egyébként a Deloitte pénzügyi versenyében is ők végeztek az első két helyen, szóval, napjainkban is megáll Puskás Ferenc örökbecsűje, hogy „nagy pénz, nagy foci”.
Ami a magyar érdekeltségünket illeti, az éppenséggel szerény. Legértékesebb játékosunk és válogatottunk csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik klubja, az angol Liverpool például nem is a BL-ben, hanem csak a második számú Európa-ligában szerepel, de majd csak márciusban lép fel ismét, a nyolcaddöntőben.
A Ferencváros pedig a harmadik számú Konferencia-ligában áll még: a zöld-fehérek csütörtökön játszanak Athénban a görög Olympiakosszal.
Hiányukban a BL-nyolcaddöntőben honfitársaink közül a német RB Leipzigben légióskodókra figyelhetünk, hiszen a kapuba visszatért Gulácsi Péter, a védelmébe pedig Willi Orbán. Ők pont a már említett Real Madridot kapták ellenfélnek a sorsoláson, amely a szokásoktól eltérően nem hozott szuperpárosítást. Így például
a Manchester Citynek könnyű dolga lesz, és a hazai nehézségei dacára tovább kellene mennie a német Bayern Münchennek is
(Lőw Zsolt másodedzővel a kispadján), illetve a francia PSG-nek is, amelynek nagyobb gondja is van, hiszen lejár sztárcsatára, Kylian Mbappé szerződése, és nem tűnik úgy, hogy maradni akarna.
Ez tehát a BL-nyolcaddöntők első hetének a programja, mert jól elnyújtják: most kedden–szerdán csak négyet játszanak le a nyolc odavágóból, jövő héten következik a második adag, aztán ugyanígy terítve, két-három hét múlva a visszavágók.
A következő évadtól aztán megváltozik az egész lebonyolítás, 2026-ban pedig akár Budapesten is lehet a finálé.
A Bajnokok Ligája-nyolcaddöntők programjaFebruár 13., kedd, 21:00 Február 14., szerda, 21:00 Február 20., kedd, 21:00 Február 21., szerda, 21:00 |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.