Összesen 250 millió forint tőkét vont be magvető fázisban az MFB csoporthoz tartozó Hiventures kockázatitőkealap-kezelőtől a Wenerate szoftverfejlesztő cég. Termékük egy energiamenedzsment-szoftver, a megkapott forrást ennek az értékesítésére és fejlesztésére fordítják – tájékoztatta a VG-t a száz százalékban magyar hátterű vállalat ügyvezetője és társalapítója, Havas Márton. Elmondta: a fejlesztésük amellett, hogy gyűjti és elemzi az energiafogyasztáshoz kapcsolódó adatokat, biztosítja a jogszabályi megfelelést a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) rendeleteinek, beleértve az almérési és energetikai szakreferensi kötelezettségeket. Általa csökkenthető és optimalizálható a rezsiköltség.
A szakértő szerint azok a cégek veszik igénybe a szolgáltatást, amelyek nagy energiafogyasztók, például a műanyag-, fém-, autó- és faipari szereplők. A Wenerate elsősorban a gyártással foglalkozó kis- és középvállalkozásokat célozza termékével, amelyek közül – a korai fázis ellenére – harmincnál is több ügyfelük van.
Egyik első felhasználójuk a BKV Zrt. volt, és olyan további partnereket is fel tudnak mutatni, mint a fővárosi Vígszínház és Katona József Színház vagy a Pápai Vízmű Zrt.
A startup havidíjas előfizetéssel kínálja a szoftvert, amelyhez igény esetén hardvert is biztosít, továbbá a MEKH által jóváhagyott almérőket telepíti és üzemelteti. A szolgáltatás ára száz eurótól kezdődik, a devizaválasztás oka az árfolyamkockázatok elkerülése itthon és külföldön egyaránt.
A legnagyobb probléma, hogy a vállalatok még mindig csupán a havi energiaszámlákból tájékozódnak,
pedig a jelenlegi krízisben ennél részletesebb, nagyobb felbontású adatokra lenne szükségük, gépekre, időpontokra leosztva ahhoz, hogy optimálisan használják fel erőforrásaikat, hiszen csak az adatok elemzésével akár 5 százalék megtakarítás érhető el” – mutatott rá Havas Márton. Hozzátette, annak érdekében vonták be a tőkét, hogy gyors növekedési szakaszba léphessen a 2020-ban még ötletfázisból induló vállalat.
Cél, hogy a következő egy évben újabb funkciókkal bővüljön a szoftver, például energetikaipályázat-figyeléssel és -menedzsmenttel, szén-dioxid-gazdálkodással kapcsolatos adatok megjelenítésével, jogszabályfigyeléssel. A hosszabb távú cél pedig az, hogy a felhasználók a gépi tanulási módszer segítségével automatikus javaslatokat kaphassanak az üzemmenet változtatásairól, illetve a kevesebb fogyasztáshoz hozzájáruló, megtérülő beruházásokról. Az ügyvezető kiemelte, ezt ma manuális módszerekkel tanácsadók végzik különböző számítások és módszertanok alapján, ők viszont a fogyasztási görbék mesterségesintelligencia-alapú elemzését használnák elsősorban. A gyors növekedés egyik zálogának azt tartja, hogy az emberi munkaerő szerepe minél kisebb legyen a számítások során.
Eddig csak energiahiszti volt, az igazi sokk a napokban érkezikGaszt Attila iparszakértő szerint a megnövekedett inflációs és energiaköltségeket nem lehet hasraütés-szerűen és egységesen beépíteni az árakba, és úgy látja, a megrendelők egyre hangsúlyosabban figyelik a beszállítóik stabilitását. |
Megtudtuk, hogy bár hosszabb távon Magyarország maradna a működési központ, a cél elsősorban nem a magyar piac: jövőre Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Románia és Szlovénia, 2024-ben a balti országok, később pedig ennél is távolabbra merészkedne a Wenerate, amely a Hiventurestől bevont tőkét az értékesítési rendszer kiépítésére, a nemzetközi terjeszkedésre és az ehhez szükséges, megfelelő csapat felállítására használja majd fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.