Bár elsőre aggasztónak tűnhet, hogy ismét zsugorodott a személyi számítógépek (PC) globális piaca az első negyedévben, egyelőre nem egyértelmű, hogy csak egyszeri botlásról van szó, vagy tartós visszaesésre lehet-e számítani – többek között ez derül ki az IDC friss elemzéséből. A piackutató cég előzetes adatai szerint a január–márciusi időszakban összesen 80,5 millió PC-t szállítottak le világszerte a gyártók, ez 5,1 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A társaság ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt két évben viszonylag komoly, jóval 10 százalék feletti fejlődés volt tapasztalható, tavaly például 14,8 százalékkal bővült az értékesítés. Vagyis viszonylag magas bázissal kell összevetni a legfrissebb eredményeket, ráadásul olyan időszak van mögöttünk, amikor a Covid-járvány miatt nagyon sok vállalat és egyéni felhasználó előrébb hozta az eszközbeszerzést. Az IDC elemzésében kiemelte azt is, hogy az idei első három hónap sorban a hetedik olyan negyedév volt, amikor a gyártók által leszállított személyi számítógépek száma meghaladta a 80 milliót.
„Nem az éves összevetésben bekövetkező csökkenésre kell összpontosítanunk, mert ez várható volt. Sokkal inkább arra kell fókuszálnunk, hogy a globális PC-ipar képes volt több mint 80 millió eszközt leszállítani egy olyan helyzetben, amikor a logisztikában és az ellátási láncban még mindig zavarok vannak, illetve több geopolitikai kihívással is szembesült a világ, ráadásul továbbra is meg kell küzdeni a pandémiával. Az oktatásban, illetve az egyéni fogyasztók részéről mutatkozó keresletben tapasztaltunk ugyan visszaesést, de minden mutató arra utal, hogy az üzleti felhasználók körében továbbra is nagy az igény a PC-kre. Hiszünk abban is, hogy a közeljövőben ismét erősödni fog a lakossági kereslet is. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a visszaesés ellenére az idei első negyedéves forgalom majdnem rekord volt a január–márciusi időszakokat vizsgálva” – mutatott rá Ryan Reith, az IDC Worldwide Mobile Device Trackers részlegért felelős alelnöke.
A gyártók rangsorát továbbra is a Lenovo vezeti, annak ellenére, hogy a társaság által leszállított személyi számítógépek száma az első negyedévben 18,3 millió volt, ami 9,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ez azt is eredményezte, hogy a cég piaci részesedése 1 százalékponttal, 22,7 százalékra csökkent. A HP megőrizte a második pozíciót, azonban a legnagyobb piaci szereplők közül az ő esetükben volt a leglátványosabb a visszaesés. Az IDC előzetes adatai alapján 17,8 százalékkal csökkent a forgalmuk 2021 első három hónapjához képest, ami a piaci részesedésükben 3 százalékpontos esést eredményezett. Ez egyben azzal is járt, hogy a harmadik számú gyártó, a Dell egészen közel került hozzájuk. A Dell ráadásul azon cégek közé tartozott, amely a piaci trendekkel szembemenve növelni tudta értékesítését, 6,1 százalékkal. Az Apple szintén erősített, igaz, az ő esetükben csak 4,3 százalékos volt a bővülés éves összevetésben.
Az ötödik pozícióban lényegében holtverseny alakult ki, igaz, nagyon eltérő negyedévet zárt a két cég, amelyek erre a helyre kerültek. Az ASUS látványos, 17,7 százalékos növekedést tudott felmutatni éves összevetésben, míg az Acer Group esetében 5,9-es visszaesést mért az IDC.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.