Csaknem kétszer annyi ideig kell várni az Apple iPhone 15-ös alapmodelljére, mint elődjére, ami a vállalat legújabb készülékei iránti kirobbanó keresletet jelzi.
Az Egyesült Államokban a vevőknek tíz napot kell várniuk az Apple iPhone 15-ös alapmodell átvételére, szemben a tavaly piacra dobott előző generációs készülék hat napjával
– derül ki a Counterpoint Research piackutató cég adataiból. Jól fogyhatnak az amerikai okostelefon-gyártó legdrágább készülékei is, az iPhone 15 Pro Max csúcsmodellre ugyanis rekordideig kell várakozni a piackutató szerint.
Mindkét modell jelentős ráncfelvarráson esett át, ám a felpörgő kereslet részben az Apple többi modelljének, azaz a 15 Plusnak és a 15 Prónak a rovására történt, amelyekre csökkent a várakozási idő.
Ha lehet, még kedvezőbbé vált az Apple helyzete Kínában, Tim Cookék legnagyobb külföldi piacán, ahol a Counterpoint szerint az alapváltozatra való várakozási idő tavalyhoz képest megnégyszereződött. Eszerint a kínai Huawei nemrég árusítani kezdett Mate 60 Pro nevű készüléke sem csorbította eddig az új iPhone-ok vonzerejét.
Arra számítottunk, hogy az iPhone 15 alapmodell várakozási ideje Kínában sokkal rövidebb lesz, mondjuk a tavalyival azonos szinten ragad
– mondta Archie Cheng, a Counterpoint elemzője.
A megszaladó várakozási idő ugyanakkor Kínában nem jár együtt magasabb kiskereskedelmi árakkal, mivel a Counterpoint elemzői is megerősítették a Bloomberg pénteki jelentését, amely szerint a viszonteladók csak mérsékelt árréseket zsebelnek be. Mindez arra utal, hogy a keresletet – legalábbis részben – a meglévő készülékek cseréje hajtja.
„Egy olyan évben, amelyet alapvetően a hasonló termékek iránti csökkenő kereslet jellemez, a csereprogram vélhetően kulcsszerepet játszhat az új telefonok vásárlását gátló pszichológiai akadályok elhárításában, az Apple piaci dominanciájának fenntartásában” – fejtette ki Ivan Lam, a Counterpoint munkatársa.
Közben persze a már említett Huawei sem ül a babérjain, a kínai cég egy sor új terméket mutatott be hétfőn egy stadionban tartott – és milliók által online csatornán követett – rendezvényen az aranyszínű okosórától az okosautóig, mégis csalódást okozott az esemény követőinek, mivel a várakozások dacára egy szót sem beszéltek a cég új Mate 60 Pro okostelefonjáról.
Az új okostelefon műszaki képességei főként azért váltottak ki hatalmas érdeklődést Kínában, mert
az amerikai szankciók 2019-es bevezetése óta a cég először jöhet ki egy elvileg az iPhone-nal is versenyképes készülékkel.
A vadonatúj okostelefont először egyébként augusztusban, Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter kínai látogatása során minden dicshimnusz és fanfár nélkül mutatták be. A készülékből vásárló felhasználók és elemzők szerint a Mate 60 Prót kínai gyártású csipekkel látták el, és 5G-képes.
Bryan Ma, az IDC tanácsadó cég technológiai elemzője ugyanakkor nem lepődött meg azon, hogy a Huawei kerülte a témát.
„Elvégre a Huaweinek rengeteg termék bemutatását kellett belezsúfolnia két órába, a Mate pedig már néhány hete ott van a boltok polcain és a felhasználók kezében is” – mutatott rá.
A Huawei amúgy az eseményt követően frissítette weboldalát, feltüntetve a Mate 60 Pro árait, amelyek 8999 jüantól (jüan = 50,3 forint) kezdődnek, valamint a Mate 60 RS Ultimate Design változatának az árait, melyek 12 999 jüantól indulnak, miközben az Apple új iPhone 15 Pro készülékének kezdőára 7999 jüan Kínában.
Az egyik pekingi üzletben egy a Mate 60 Pro iránt érdeklődő 29 éves mérnök, Cseng Nian-rong a Reutersnek arról beszélt, hogy a készülék „az értékét messze meghaladó jelentőségű”, és mindenképpen venni fog egyet.
Az új fejlesztés azt jelenti, hogy még a legrosszindulatúbb szankciók sem fékezhetik le az emberi technológia fejlődését, ami nagyon inspirál minket, fiatalabb generációkhoz tartozókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.