A SpaceX Starship nevű szuperrakétája mindössze két év múlva kezdheti el a Mars-küldetéseit, ha minden a tervek szerint alakul. Elon Musk szerint a 2026-ban még legénység nélküli tesztrepülést terveznek, és ha sikeres lesz a küldetés, akkor 2028-ban már legénységgel fog a Mars felé repülni a Starship.
„Ezek a küldetések még legénység nélkül zajlanak majd, hogy teszteljük a Marsra való biztonságos leszállást. Ha ezek a leszállások sikeresek lesznek, akkor az első emberes Mars-küldetések négy éven belül várhatók” – mondta Elon Musk, a SpaceX alapítója és vezérigazgatója.
A repülési gyakoriság mostantól exponenciálisan növekszik majd, azzal a céllal, hogy körülbelül 20 év alatt önfenntartó várost építsünk ki
– tette hozzá Musk ugyanabban az X-bejegyzésben, melyben bejelentette a 2026-os és 2028-as célokat. Musk azt is leírta, hogy a jövőben az emberiség nem korlátozhatja magát egy bolygóra, ezért terjeszkedni kell.
A rozsdamentes acélból készült Starship két részből áll: egy első fokozatú rakéta, amit Super Heavynek hívnak, és egy 50 méter magas felső szakasz, amit szintén Starshipnek neveznek. A teljesen összeállított Starship a valaha épített legnagyobb és legerősebb rakéta: körülbelül 122 méter magas, és 16,7 millió font tolóerőt képes kifejteni a felszálláskor – ami közel kétszerese a NASA Artemis holdprogramjában használt Space Launch System (SLS) rakétájának.
A NASA rakétái egyszer használatosak, de a Starship teljes mértékben újrahasznosítható,
és SpaceX tervei szerint a Super Heavy minden felszállás után visszatér a kilövőállásra, így lehetőség nyílik gyors ellenőrzésre, felújításra és újraindításra. A SpaceX úgy véli, hogy a Starship ereje és hatékonysága végre megvalósíthatja a Mars kolonizálását, ami Musk régi álma – írja a Space.com.
A Starship még nem működik teljesen: eddig négy tesztküldetést hajtott végre – 2023 áprilisában és novemberében, valamint idén márciusban és júniusban. A jármű mindegyik repülésen jobban teljesített, a legutóbbi küldetésen már elérte az összes fő célkitűzést. A SpaceX jelenleg a Starship ötödik repülésére készül, aminek során egy izgalmas új művelet is várható:
ez lesz az első kísérlet a Super Heavy visszahozatalára,
amelyhez a kilövőtorony „evőpálcika” karjait fogják használni.
A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) ragadt Butch Wilmore és Suni Williams nem a Boeing űrkapszulájával fog hazatérni a jövő év elején, hanem a SpaceX űrhajója szállítja majd haza őket.
A küldetésüket június 5-én kezdő asztronautákat a SpaceX Crew Dragon űrhajója fogja hazahozni február 5-én.
A Boeing űrhajójának első emberes küldetése így kudarcnak számít több év késés és a költségvetés 1,6 milliárd dolláros átlépése után. A Starliner 28 hajtóművéből 5 ment tönkre az út alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.