Az OpenAI teljes gőzzel folytatja az újabb tőke bevonását, ám a sajtóhírekben megjelent cégérték eléréséhez a vállalat struktúráját alaposan át kell alakítani. A 2015-ben alapított startupban ugyanis technikailag még mindig a vállalkozás eredeti küldetését őrző nonprofit szervezet igazgatótanácsáé a végső döntés.
Az OpenAI eredetileg nonprofit alapítványkén jött létre, és az igazgatótanács a jelenlegi felállásban az egész emberiség érdekeit figyelembe véve hoz döntéseket elméletileg. Azért, hogy a cég befektethetővé váljon, létrehoztak egy forprofit leányvállalatot, ez az, amelyben az eddig befektetők – mint a Microsoft vagy a következő finanszírozási kört vezető Thrive Capital – részesedést tudtak szerezni. Ez főként azért volt fontos, mert gyorsan kiderült, hogy
a mesterséges intelligencia fejlesztése jóval tőkeigényesebb annál, hogy pusztán adományokból fedezni lehetne.
A forprofit leányvállalat azonban továbbra is a nonprofit leányvállalat irányítása alatt áll, legalábbis névlegesen – Sam Altman kirúgása a vezérigazgatói pozícióból, majd gyors visszavétele azért jelzi, hogy ez a gyakorlatban nem feltétlenül van így –, sőt a befektetők nyeresége is limitálva van a befektetett pénz százszorosában. Azonban a cég honlapján még mindig szerepel az a kitétel, hogy bölcs dolog minden, az OpenAI-t célzó befektetésre adományként tekinteni.
A Microsfottól érkező tőkéért cserébe a vállalat az OpenAI összes szellemi tulajdonára jogosult, ami megelőzi a nonprofit fő célját, az általános mesterséges intelligenciát, vagyis az emberfeletti intelligenciát. Magát az általános mesterséges intelligenciát azonban a Microsoft már nem kapja meg, bár az is igaz, hogy az OpenAI szerint a technológia elérése olyan drámai változásokat hozhat, hogy maga a pénz fogalma is értelmetlenné válhat.
Érthető, hogy amikor több milliárd dolláros befektetésekről van szó kifejezetten profitorientált vállalatok és kockázati alapok részéről, akkor miért jelent problémát az, hogy a befektetéseket az OpenAI egyfajta adományként kezeli, így a mostani, 6,5 milliárd dolláros tőkebevonás egyik feltétele a fentebb vázolt, leegyszerűsített vállalati modell lecserélése.
Az OpenAI bevételei hiába növekednek gyorsan a Reuters legfrissebb, a tőkeemelésről szóló beszámolója szerint, a cég még továbbra is külső finanszírozásra szorul, igaz, a befektetői érdeklődés is hatalmas a vállalat iránt. A finanszírozási kört a következő két hét során véglegesíthetik,
azt a Thrive Capital nevű kockázati tőkealap vezetheti, de részt vesz benne a Microsoft, az Apple és az Nvidia is.
A Reuters kérdésére az OpenAI közölte, hogy a vállalat nonprofit küldetése nem változik, a cél továbbra is megmarad, tehát az OpenAI célja elméletileg ezentúl is az egész emberiséget szolgáló szuperintelligencia kifejlesztése. Kérdés, hogy a nyereséget limitáló kitétel eltávolítása hogyan lehetséges, hiszen azt a nonprofit igazgatótanácsának is jóvá kell hagynia. A testületnek ugyanakkor része a vezérigazgató Sam Altman, és az alapvetően alakult át, miután Altmant visszavették.
Az OpenAI fő versenytársai, például az Anthropic esetében hasonló problémák nem állnak fent, azok eleve profitorientált vállalatként alakultak. A rendhagyó struktúra más szempontból is gondot okoz az OpenAI-nak, így a nonprofit egyik korábbi támogatója, Elon Musk pert is indított, mondván, az OpenAI megszegte ígéreteit a profitorientált leányvállalat megalapításával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.