BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Election,Interference,By,Foreign,Hackers,Concept kiberbűnözés

Ez lehetne a Biden-kormány utolsó nagy dobása – ehhez megfigyelnék az állampolgárokat

Az elnökválasztást elbukták, ám az utolsó pillanatban még csatlakoznak a vitatott egyezményhez. A kiberbűnözés elleni fellépés nevében azonban a javaslat főleg állampolgárok megfigyelését követeli, így valószínűleg nem fog életbe lépni.

Az Egyesült Államok támogatni fogja az ENSZ kiberbűnözés elleni egyezményét, amikor a héten szavazásra kerül – közölte a Fehér Ház annak ellenére, hogy digitális jogvédő csoportok és a republikánusok is alkotmányellenesnek nevezték a dokumentumot.

Election,Interference,By,Foreign,Hackers,Concept kiberbűnözés
A kiberbűnözés elleni fellépés nevében a javaslat főleg állampolgárok megfigyelését követeli / Fotó: Shutterstock

A döntés hónapok óta tartó belső viták után született, alig egy héttel azután, hogy a demokraták brutális vereséget szenvedtek az amerikai elnökválasztáson.

Az egyezmény hivatalos célja, hogy kibővítse a tagállamok arzenálját a kiberbűnözőkkel szemben, megkönnyítve a nemzetközi összefogásokat és a hekkerekkel szembeni eljárásokat.

A Politico értesülései szerint Joe Biden kormánya amiatt döntött az ENSZ-indítvány támogatása mellett, hogy az Egyesült Államok nagyobb befolyást szerezzen a szerződésben foglalt javaslatok szövege, illetve a tagállamoknak nyújtott eszközök felett.

A javaslattal szemben ugyanis több digitális jogvédő csoport és a Republikánus Párt politikusai is felszólaltak, ugyanis ez olyan eszközöket adna például Kína, valamint Oroszország kezébe, amelyek segítségével még könnyebben figyelhetnék meg állampolgáraikat.

Kiberbűnüldözés vagy megfigyelő állam?

Megválasztása előtt Donald Trump és támogatói is felhívták a figyelmet arra, hogy a külföldi diktatúrák mellett ez a szerződés Washington számára is megnyitná az utat az online terek felügyelete és a szólásszabadság eltiprása előtt – a Biden-kormányt azzal gyanúsították, hogy csak emiatt akarják aláírni a dokumentumot.

Érdekes módon a Fehér Ház a választási bukásig nem közölte, hogy valójában csak az aggályaik és a problémás cikkelyek kijavítása miatt akarják támogatni a javaslatot, amely elsősorban nem a kibervédelem kibővítését, hanem az internetfelhasználók ellenőrzését támogatná.

A szerződés azonban valószínűleg nem fog átjutni a kongresszuson, amely most a republikánusok kezébe került, és várhatóan Trump külső nyomásgyakorlással fog fellépni a javaslat életbe léptetésével szemben.

Széles körű kibertámadás érte az amerikai védelmi szektort – újra lecsapott az orosz Midnight Blizzard

Több ezer adathalász e-maillel támadt az amerikai védelmi szektorra egy orosz hekkercsoport, tagjai több esetben is Microsoft-dolgozónak adták ki magukat. A kibertámadást végrehajtó orosz csoport több idei akcióért felelős.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.