A szigetcsoport – amelynek legnagyobb tagja maga Langkawi – Malajzia északnyugati részén, az Andamán-tengerben található, területe közel 480 négyzetkilométer. Ebből a turisták által leginkább felkapott Langkawi majdnem 330 négyzetkilométer, ez Budapest területének kétharmada. Magyarországról Katar fővárosán, Dohán keresztül körülbelül 17 óra alatt érhető el repülővel.
Aki a trópusokra vágyik, pont azt kapja ott, amit már az utazás előtt is vár: meleg, párás időt! A napi átlagos középhőmérséklet 28 fok, amihez magas, átlagosan 80 százalékos páratartalom társul. A melegrekord 37,2 fok. Eső? Az bizony előfordul: évente körülbelül négyszer annyi csapadék hullik, mint Magyarországon.
A Qatar Airways utasaként három napot tölthettem a szigeten, ahol a helyi idegenvezetőtől megtudtam, hogy évi 2,5 millióról 3,8 millióra szeretnék növelni a turisták számát.
Nekünk a természet az első, ezt tudjuk megmutatni az idelátogatóknak. Ha nem lenne Langkawin turizmus, mindenki a halászatból próbálna megélni
– hangsúlyozta a sajtótúrán részt vevőknek John. Olyannyira komolyan veszik a turizmust, hogy a sziget adómentes – annak minden előnyével a turistákra nézve.
Langkawihoz hivatalosan 99 sziget tartozik, ebből mindössze négy lakott, van két emberi kéz alkotta kis sziget is, további három pedig apálykor bukkan elő a tengerből. A két „műszigetet” azért építették, hogy a parton lévő jachtkikötőt védjék – apálykor könnyedén át lehet sétálni egyikről a másikra. A 101-es sziget a Paradise Island, ahol egy fix összeg egész napos ott tartózkodásra jogosít, a drágább magyar strandbelépő duplájának megfelelő árban több szolgáltatás is benne van, persze van feláras kínálat is. A szigetek teljes lakosságát 2010-ben csaknem 95 ezerre tették a statisztikusok (ebből körülbelül 65 ezren élnek Langkawin), de idegenvezetőnk szerint már körülbelül 155 ezren lakják a szigeteket. A helyiek körülbelül 90 százaléka muszlim.
Langkawiról – elsőként a délkelet-ázsiai régióból – három terület is bekerült az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) Globális Geopark Hálózatába 2007-ben. Ilyen parkokból 147 van a világon, Magyarországon például kettő (a Bakony-Balaton Geopark és a határon átnyúló Novohrad-Nógrád Geopark). Ezek a lélegzetelállító természeti csodák mind-mind felkereshetők: a Langkawi Turisztikai Fejlesztési Hatóság (LADA) rengeteg programot kínál a szigetre látogatóknak: akár jetskivel is megközelíthetők a kisebb szigetek, vagy aki még nagyobb adag adrenalinra vágyik, az drótkötélpályán csúszhat át nyolcvan méter magasan az erdő felett a sziget egyik vízesését megcsodálva. A romantikát kedvelők pedig a naplementében, a tengeren, hajókázás közben fogyaszthatják el a vacsorájukat.
Két szállodát is volt szerencsénk „kipróbálni”. A Meritus Pelangi Beach Resort and Spa Hotel közvetlenül a tengerparton található, a faházakban összesen 355 szoba van a kialakítva, amelyek saját erkéllyel rendelkeznek. Legtöbbjüknek lenyűgöző kilátása van a tengerre, amely a szállástól tényleg néhány lépésre található. A The Danna szintén a tengerparton található, de az előző szállodával ellentétben ez hófehér épületével a régi angol gyarmati időket idézi. Kifogástalan szolgáltatási színvonalának köszönhetően többször is megválasztották Malajzia legjobb luxusszállodájának. A 135 szoba mellett van a parton néhány luxusvilla is, amelyekhez saját medence tartozik, de nem mehetünk el szó nélkül a hotel legfelső szintjén található, 600 négyzetméteres elnöki lakosztály mellett sem.
Bármerre is jártunk a szigeten, mindenhol érződött az, amit helyi idegenvezetőnk a túra elején leszögezett: Langkawi egy turistaparadicsom, ahol mindenki azon dolgozik, hogy az odalátogatók a lehető legjobban érezzék magukat. És ez a mentalitás a szállodaigazgatóktól a bolti eladókon át a piaci árusokig valóban mindenkin érződött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.