Tudósok sokszor kongatják a vészharangot a Nagy-korallzátonnyal kapcsolatban, a mostani kutatás azért különleges, mert a legtöbbnél hosszabb időtávon vizsgálja a változásokat. Ausztrál tudósok apró lyukakat fúrtak a korallzátonyba, és a fák évgyűrűinek megszámolásához hasonlóan kielemezték a mintákat, miből az óceánok hőmérsékletére következtetnek.
A közel száz évre visszamenőleg hajók és műholdak adatai is rendelkezésre állnak, amiből azt lehet levonni, hogy a
hőmérséklet már valójában az 1900-as évek elejétől emelkedni kezdett, az emberi befolyás hatására változott a klíma.
1960 és 2024 között a tanulmány szerzői a januártól márciusig tartó időszakban 0,12 °C-os éves átlagos felmelegedést figyeltek meg évtizedenként. 2016 óta a zátony öt nyáron átesett tömeges korallfehéredésen, ami a hőstressz jele. Ezek voltak a legmelegebb nyarak az elmúlt 400 évben – írja a Reuters.
Pusztul az ikon
A Föld elveszti egyik ikonját, ez tragédia
– fogalmazott szomorúan Benjamin Henley, a Melbourne-i Egyetem akadémikusa, a tanulmány egyik társszerzője.
A folytatás sem kecsegtet jóval: idén január és március között szinte folyamatosan rekordot döntött a hőmérséklet. A korallzátonyoknak fontos szerepük van: a partot védik az eróziótól, több ezer halfajnak adnak otthont, és fontos turisztikai bevételi forrást jelentenek.
A Nagy-korallzátony jelenleg nem szerepel az UNESCO világörökségi listáján, az ENSZ ugyanakkor folyamatosan javasolja, hogy kerüljön rá fel.
Ausztrália viszont pont azért lobbizik, hogy a zátony ne kerüljön a veszélyeztetettek listájára,
ugyanis Ausztrália félti az évente 6,4 milliárd ausztrál dollár is kitevő turizmusból származó bevételeit. A feltevés nem alaptalan, ha az UNESCO fokozottan védett területté nyilvánítja, akkor borítékolni lehet, hogy visszaesne a látogatók száma.
Lissa Schindler, a Nagy-korallzátony kampánymenedzsere szerint Ausztráliának többet kellene tennie a kibocsátáscsökkentésért, és a környezet megóvásáért, de nem a korallzátony látogatásának korlátozásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.