Az otthonteremtés továbbra is kiemelt cél, az eszközrendszer és a támogatási megoldások kidolgozása már javában folyik, az ingatlanpiacról az új kormány sem fog megfeledkezni – erről beszélt Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára a Portfolio lakáskonferenciáján.
Az új kormány felállása, az új kormányprogram meghirdetése előtt a Központi Statisztikai Hivatal most publikált, 2018 első negyedévéről szóló lakásépítési gyorsjelentése még jó adag munícióval szolgált a lakáspiacot élénkítő korábbi kormányzati intézkedések továbbvitele, például az 5 százalékos lakásáfa fenntartása mellett.
A számok egyértelműek: az átadott lakások száma 65 százalékkal ugrott meg, miután az első három hónapban 3394 használatbavételi engedélyt adtak ki a hatóságok. Az egy évvel korábbinál 3,4 százalékkal több, összesen 9850 építésiengedély-kérelmet és egyszerű bejelentést regisztráltak országszerte. A repülőrajttal induló lakáspiacot azonban a kedvezményes áfa megszűnésének közelgő határideje satufékként állíthatja fejre, az első áldozatok a kis lakásfejlesztő cégek lesznek, de ők tömegével, és hirtelen halált halva – vizionálják a lakáspiac közeljövőjét a fejlesztők és a finanszírozók.
Tavaly majdnem 15 ezer új lakás épült, ami még messze van a hazai ingatlanállomány megújulásához szükséges évi 40 ezertől, de a lendületet megtartva, az ösztönző és támogató rendszert a felújításokra is kiterjesztve számottevően javulhatna a helyzet.
A pozitív trendet fontos fenntartani és megerősíteni mind a családok otthonteremtésének, mind az építőipar működésének kiszámítható, hosszú távú biztosítása érdekében – emelte ki a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület, amely nemcsak bérlakásprogramot szorgalmaz, hanem kormánybiztos kijelölését is a lakásfelújítási és lakásépítési intézkedések koordinálására.
Az első negyedéves lakásépítési adatokat kommentálva az egyesület leszögezte, a trend ígéretes, és a számokban még van tartalék. Még a világháború alatt, 1943-ban is 27 ezer lakás épült, 15 ezres szint alatti mutatóra 1925-ben és 1933-ban volt példa. Érvelésük szerint ahhoz, hogy ne csak átmeneti fellendülésről legyen szó, hanem a lakásépítések száma évtizedes távlatban stabilizálódjon, elengedhetetlen az új lakások áfakedvezményének rögzítése, a kormánynak pedig vállalnia kell a kiforrott CSOK-rendelet fenntartását legalább egy szándéknyilatkozattal, minimum tíz évig.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.