BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy kétszáz méteres Anaconda ezer otthont láthat el árammal

A Checkmate Seaenergy vállalat a tenger hullámainak hasznosítására szakosodott. A cég olyan, mesterséges "tengeri kígyókat" készít, amelyek a víz mozgását átveszik és elektromossággá alakítják.

A hullámenergia hasznosítása egyelőre gyerekcipőben jár, de a most bemutatott, Anaconda becenevű gumikígyó egy lépéssel közelebb hozza a technológiát a kereskedelmi hasznosításhoz. Igaz, egyelőre csak egy a valódi méretének egy huszonötödét kitevő prototípust tesztelnek Nagy-Britanniában, de egy teljes méretű példány öt éven belül üzembe állítható lesz – írja a NewScientist.

Az Anaconda egy édesvízzel megtöltött, mindkét végén lezárt gumicső, amelyet egyik oldalánál fogva a parthoz rögzítenek. A víz természetes mozgása hullámzó mozgást generál a kigyón, az így keletkező energia egy turbinát forgat meg a cső végén. Az Anacondát olyan speciális gumiból készítik, amelyekben a hajók üzemanyagát is szállítják, a belsejében lévő édesvíz pedig megakadályozza, hogy a tengeri állatok beletelepedjenek. Mivel a turbinán kívül nem tartalmaz más mozgó alkatrészt, előállítási költsége rendkívül alacsony.

A kígyót a Checkmate Seanergy hozza forgalomba, a cég úgy véli, egy kétszáz méteres Anaconda képes lenne ezer otthont elektromossággal ellátni. Az első Anaconda 2014 körül kerülhet kereskedelmi forgalomba.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.