Jelentősen esett a két fő kőolajfajta jegyzésára hétfőn az árupiacon. A WTI hordónként 4,2 százalékkal 68,06, a Brent pedig 4,6 százalékkal 71,84 dollárra esett. Tegnap néhány tized százalékponttal még lejjebb csúsztak a kurzusok. Egyhetes viszonylatban a WTI 9,7, a Brent pedig 9,1 százalékkal zuhant. Az árakat a líbiai szállítási problémák megszűnése mellett az a hír mozgatta, hogy
– nyilatkozta Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter.
„A közelgő novemberi időközi választások miatt Donald Trump amerikai elnök alacsonyabb benzinárakat akar látni az Egyesült Államokban. Emiatt hajlandók a szankciók alól ideiglenes felmentést adni néhány országnak, sőt az is felmerült, hogy a stratégiai olajtartalékokból is felszabadíthatnak néhány tízmillió hordónyit az árak leverésére. Közben Líbia is visszatért a világpiacra, ezzel a napi félmilliós kitermelése egymillió hordóra nő. Szaúd-Arábia is növelte már kőolajszállításait, mindez látványosan csökkentette az energiahordozó világpiaci árát” – mondta Pletser Tamás, az Erste olajpiaci elemzője a Világgazdaságnak.
Eddig két rendkívüli esetben szabadították fel a stratégiai készleteket: 1991-ben az Irak elleni támadáskor, illetve 2005-ben a Katrina hurrikán utáni időszakban volt erre szükség. Az első alkalommal 17,2 millió hordó kőolajat adtak el, a másodiknál 60 millió hordó volt a felajánlott mennyiség, de ennek a töredéke kelt el. Most 660 millió hordó kőolaj alkotja a stratégiai készletet.
Valós piaci hatást 20-30 millió hordó piacra dobásával lehetne elérni. Az Egyesült Államok napi kőolaj-felhasználása 18 millió hordó, így ennek a mennyiségnek 1-3 dolláros árcsökkentő hatása lehet. Az intézkedések néhány hónapra alacsonyabb árakat eredményezhetnek, ami valóban jól jöhet Trumpnak az időközi választások előtt
– tette hozzá Pletser Tamás.
Az Egyesült Államok félidős választásain a szenátus egyharmadára és a képviselőház mind a 435 tagjára voksolnak. „Jelenleg republikánus többség van mindkét házban, így az összes bizottsági elnöki poszt is Trump pártjának kezében van. Ez azt jelenti, hogy saját politikai napirendet valósíthat meg, és a Legfelső Bíróság új tagjának vagy esetlegesen tagjainak kinevezésével is évtizedekig konzervatív többség lehet a rendkívül fontos szervezetben” – hangsúlyozta Magyarics Tamás Amerika-szakértő, az ELTE egyetemi tanára.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.