Három kakukktojás kivételével kizárólag naperőmű létesítését tervezik a megújuló alapú áramtermelés támogatásának második pályázatára (Metár) 266 érvényes ajánlatot benyújtó vállalkozások. Két ajánlat vonatkozott a hulladéklerakóban keletkező gáz, egy a föld hőjének hasznosítására. Az utóbbi azért érdekes, mert
Magyarországon a föld mélyéről kinyert hő kevés helyen elég forró az áramtermeléshez, ilyenre egyelőre csak Turán van példa.
A 7 megawattos létesítmény a szingapúri KS Orka többségi ellenőrzésű Turawell Kft.-é, amely az áramot garantált állami átvétel mellett és támogatott áron adja el. A KS Orka Hungary Kft. most is Turán építene 10 megawattos létesítményt. A két hulladékalapú létesítményt a Centrica Business Solutions Zrt. építené Kétpón, fél-fél megawattal.
A 0,5–50 megawattos létesítményekre kiírt tenderen a kis kapacitású naperőműtervek taroltak, legalább 10 megawattos létesítményre negyven pályázat érkezett.
A közel 50 megawattos kapacitás lehetőségét hat cég használta ki: az Atreusz Holding Téten, a Sunlight-Solar Mezőberényben, a Naperőmű Farm Ballószögön, a Guta Solar Galgagután, az Auster-Solar Hódmezővásárhelyen, míg az egyedül nem napkövetős naperőművet építő Raaba Flow Tapolcán fejlesztene. Érdekes, hogy mégis az utóbbi, egyszerűbb technológiát választó (s emiatt feltehetően olcsóbban építkező) cég ajánlotta a legmagasabb, 21,28 forintos kilowattóránkénti árat, a többiek egységnyi áramot kihoznának 20 forintnál kevesebből is, a Naperőmű Farm például 16,17 forintból. A Raaba magasabb ára azzal magyarázható, hogy a fix rögzítésű rendszer kevésbé hatékony.
Az eredményhirdetés a kiíró Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közlése szerint 2021. január végére várható, nyilvánvalóan a naperőművek viszik el a kiosztható támogatások szinte egészét. A napenergia további térhódítása egybecseng a hazai energiapolitikai által támogatott zöld-atom dominanciájú energiamix erősítésével, amelyben a zöld nem titkoltan és elsősorban a napenergiát jelenti. Ugyanakkor
az időjárásfüggő áramtermelő kapacitások ingadozó termelésének kiegyensúlyozására az eddiginél nagyobb import vagy/és több tartalékkapacitás, de mindenképp pontosabb rendszerszabályozás szükséges.
A MEKH minapi közleménye szerint a második Metár-tenderen a pályázók együtt 2145 gigawattóra áram előállításához igényeltek támogatást a 390 gigawattóra kioszthatóval szemben. Az ajánlati árak igen kedvezők, az igényelt mennyiséggel súlyozott átlaguk 20,66 forint, míg a tavalyi tenderen 23,58 forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.