Lapunk úgy tudja, az áruházi munkakörökben a kezdő bérszintet a tavalyi – garantált bérminimumnak megfelelő – bruttó 180,5 ezer forintról előbb 195, majd 200 ezer forintra volt hajlandó emelni a Metro, miközben a szakszervezet a bruttó 210 ezres szint elérését tűzte ki célul. A képet árnyalja, hogy a bolthálózat 13. és 14. havi fizetést is ad. Havi bruttó 200 ezerrel számolva, az éves bért 12 hónapra visszaosztva, ez bruttó 233 ezer forintnak felel meg.
A 13. és 14. havi juttatást korábban a havi bérkiegészítés mellett két részletben, jellemzően júliusban és decemberben is lehetett kérni, vagy cafeteriában, de ez utóbbi mellett a kedvezőtlen adózás miatt ma már nem sok érv szól. A többi bérsávra annak alapján lehet következtetni, hogy a legtöbb üzletláncnál négy-hat bérkategória van, amelyek között 10-15 százalék is lehet az eltérés.
A munkavállalókon a sor: ha például a teljes állomány 20-30 százaléka, tehát több száz alkalmazott nem fogadja el az ajánlatot, akkor újra tárgyalást kezdeményezünk az áruházlánccal
– mondta a Világgazdaságnak Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke. Kifejtette, hogy a 13. és 14. havi bér nyolc-tíz éve még versenyelőnyt jelentett a Metrónak, de ez az előny azóta elolvadt, ma már inkább kompenzációként lehet rá tekinteni. A KASZ elnöke kitért arra, hogy a győri Audi-sztrájk sikere biztosan ott van az elégedetlen dolgozók fejében, de a sztrájk csak az utolsó fegyver. Akkor jöhet csak szóba, ha már minden mást megpróbáltak.
Lapunk megkereste a 13 áruházban csaknem 2600 főt foglalkoztató Metrót, hogy adott esetben hajlandók-e újra tárgyalóasztalhoz ülni, egyúttal megfontolni egy kedvezőbb ajánlat kidolgozását, lapzártáig azonban nem érkezett válasz.
A többi áruházlánc kapcsán Karsai Zoltán elmondta: a Tescónál még zajlik a bértárgyalás, valószínűleg nem is zárul le egyhamar, hiszen a hipermarketnél még nem állnak rendelkezésre a részletes pénzügyi kimutatások, amelyek alapján körvonalazódhat, mekkora emelést képesek kigazdálkodni.
Közölte továbbá, hogy bár az OBI-nál csak márciusban lép életbe, már decemberben megszületett az egyezség. Annyit mondott, hogy két számjegyű lesz az emelés, a munkáltató ráadásul kiemelten kezeli a legalább tíz éve ott dolgozókat: tízezres nagyságrendű is lehet a bérelőnyük az újonnan belépő alkalmazottakkal szemben.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.