Megjelent a 2018-as Borkiválóságok könyve fehér, vörös és rozé kategóriában, amelybe a borászok által beküldött, csaknem 1300 tételből 565 került be. Ez a szervezők szerint azt jelzi, hogy az elmúlt hat évben – a Nemzeti borkiválóság program indulása óta – javult a hazai bor minősége, és egyre több borász igyekszik elnyerni termékének a borkiválóság címet. Összességében a balatoni borrégió végzett az élen 96 kiválósággal és egy topborkiválósággal, míg Tokajból 61 borkiválóságot és nyolc topborkiválóságot választott a zsűri.
Az elmúlt öt évben nagymértékben csökkent az Olaszországból érkező lédig borok mennyisége
– mondta a Világgazdaságnak az eseményen részt vevő Bognár Lajos, az agrártárca élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára, országos főállatorvos. (A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint 2011-ben még csaknem 360 ezer, tavaly pedig már csak 106 ezer hektoliter hordós bor érkezett Olaszországból.)
Bognár Lajos szerint ezeknél a tételeknél korábban nyomon követési, valamint a minőséggel kapcsolatos gondok voltak.
E problémák azonban 2012-től – amióta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) számára kiemelt feladat lett az élelmiszer-hamisítás, egyben a borhamisítás elleni fellépés – csökkentek. A borokat engedélyező és ellenőrző Nébih tapasztalatai szerint egyre kevesebb a hibás bortétel és a hamisítás is – tette hozzá.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.