BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdos vita az Aquaprofit békési megaberuházása körül

Tucatnyi alvállalkozója kért végrehajtást az ivóvízminőség-javító beruházások egyik honi gurujának számító Aquaprofit Zrt. ellen. Több mint egymilliárd forintot követelnek.

Végrehajtást rendelt el a Fővárosi Bíróság az Aquaprofit Műszaki, Tanácsadási és Befektetési Zrt. ellen. A cégbejegyzésekben intézkedést kérőként az AGM Betonelemgyártó Zrt., illetve az Erbo-Plan Mérnöki Szolgáltató Kft. neve jelent meg, de a Világgazdaság értesülése szerint legalább egy tucat cég kezdeményezett végrehajtást. Az érintett cégek nem kívántak nyilatkozni az ügyről, de úgy tudni, alvállalkozói követelésekről van szó. Az egyik legnagyobb, uniós pénzből finanszírozott ivóvízminőség-javító projekt, az összesen 34 milliárd forintos költségű Békés megyei beruházás miatt keletkezett az elszámolási vita az Aquaprofit és az alvállalkozók között.

A hír meglepetést keltett a piacon. Mindenekelőtt azért, mert a megaprojekten két olyan konzorcium dolgozott, amelynek tagjai az építőipari tartozások ellen háborút hirdető kormányhoz közel álló cégek. A nagyobbik, 28 milliárdos falatot a Mészáros és Mészáros Kft., a Duna Aszfalt Kft. és a Békés Drén Kft., a kisebbik, 8 milliárdos részt a Békés Drénnel közösen az Aquaprofit nyerte el. A vita ez utóbbi, kisebbik projektrészt érinti. A beruházással amúgy sem volt minden teljesen rendben: mint elsőként a HVG megírta, az építkezés a 2015. december végi határidőre papíron ugyan befejeződött, valójában azonban néhány napra rövidített próbaüzemmel, helyenként betemetetlen gödrökkel adták át a beruházást.

Az uniós pénzeket felügyelő Miniszterelnökség azonban nem talált kivetnivalót a teljesítésben (mindössze 150 milliót vontak le a rövidebb próbaüzem miatt), nem gördített akadályt a brüsszeli támogatás útjába, ez tehát nem lehetett oka az Aquaprofit pénzvisszatartásának. (Uniós támogatások folyósításához amúgy igazolni kell az alvállalkozók kifizetését, de ezt a regulát a 2007–2013-as támogatási ciklus finisében, a 2015 végi pénzügyi zárás idején felfüggesztették.)

Az alvállalkozók azt állítják, hogy elvégezték a munkát, az Aquaprofit azonban kötbért számított fel késedelmes teljesítés miatt. Változatos okokra hivatkozva tagadta meg az utolsó részteljesítések kifizetését. Akadt, aki megkapta a teljesítésigazolást, mások nem, megint másoknál minőségi kifogásra hivatkozott. Ezért többen a kamara mellett működő, az építőiparban gyakori viták eldöntésére létrehozott, teljesítésigazolásokat kiadó szervezethez fordultak. A kamarai szakértő igazolta a munka elvégzését, ennek alapján rendelte el a Fővárosi Bíróság a végrehajtást.

Nádasi Tamás, az Aquaprofit elnök-tulajdonosa viszont azt válaszolta a Világgazdaságnak, hogy „vitatott és nem jogerős határozatokon alapuló” követelésekről van szó. A végrehajtási bejegyzéseket „technikai jellegűnek” nevezte, amelyek az Aquaprofit fizetési képességétől, fizetési hajlandóságától függetlenül, eljárási sajátosságok miatt és időlegesen kerültek be a cégnyilvántartásba. A törlésük iránti eljárás folyamatban van – így a válasz. Az Aquaprofit egyébiránt húsz éve van a piacon, saját meghatározása szerint Magyarország egyik legnagyobb és legsikeresebb tanácsadó cége, amelynek a szakterületei közé tartozik a vízgazdálkodás és az ivóvízminőség-javítás. A Nádasi Tamás és Udud Péter tulajdonában álló társaság a határon túl is aktív, Csíkszeredában és Zágrábban külföldi leányvállalata van, Brüsszelben és Limában pedig képviselettel rendelkezik.

Mérlege alapján szárnyalt a múlt évben: árbevétele csaknem 16 milliárd forint volt, 13,3 milliárddal több az előző évinél. Valósággal belevetette magát az építőipari kivitelezésbe, bevételének 98,8 százaléka ebből származott. Kötelezettségei is megugrottak ugyanakkor, 2015 végén több mint 3,5 milliárddal tartozott a beszállítóinak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.