Elvégeztük a házifeladatunkat a turistaszezon előtt
– nyilatkozta a VG-nek Monika Udovičić, a horvát Turisztikai- és Sportminisztérium Turizmusért Felelős Igazgatóságának igazgatója.
Az ország az év elején elindította a „Biztonságban vagy Horvátországban” (Safe Stay in Croatia) projektet,
A program részeként biztonsági protokollokat vezettek be többek között az éttermek, szállodák, múzeumok, boltok, közlekedési eszközök, strandok működtetésére. A projekt egyik legfontosabb célkitűzése a turizmusban dolgozók beoltás volt, emiatt előre vették őket az oltási sorban. Május végéig az ágazatban dolgozók közel fele megkapta már legalább az első dózist valamelyik koronavírus elleni vakcinából.
A szakember hozzátette:
Horvátország készen áll a turisták fogadására, és minimalizálta annak az esélyét, hogy a szállodákban, kempingekben megfertőződhessenek a vendégek – amire sajnos tavaly volt példa.
A VG kérdésére Monika Udovičić elmondta, hogy projekt költségvetése minimális volt, 15 ezer „Safe Stay in Croatia” logóval ellátott ajándéktárgyat gyártottak le, ezen kívül más kiadásuk nem volt.
A hotelek már megnyitottak, az éttermek már kültéren és beltéren is fogadhatnak vendégeket, a kocsmáknak és a bároknak egyelőre csak a teraszai látogathatók, ezek 23 óráig lehetnek nyitva.
Szabadtéren nem kötelező a maszkviselés, de a zsúfolt helyeken javasolt, zárt helyeken – például boltokban – továbbra is kötelező.
A szállodák számára a pandémia alatti időszak nem volt annyira tragikus, mint azt sokan várták, miután 2020 nyarán a zágrábi kormány engedélyezte a külföldiek beutazását, és sokan éltek is a lehetőséggel. Egy Split belvárosi, négycsillagos hotel vezetője a VG-nek elmondta, hogy bár a szokásos nyereség elmaradt az előző szezonban, a szálloda nem volt veszteséges, tavaly is szép számmal érkeztek vendégek.
[enews_gallery id='3811474']
A képre kattintva galéria nyílik.
Nem voltak ilyen szerencsés helyzetben az idegenvezetők. Ugyan érkeztek turisták az országba, de ők többnyire egyéni vagy családos utazók voltak, akik a szállásokat és a strandokat igénybe vették, de idegenvezetésre nem tartottak igényt.
Ebben nagy szerepet játszott az is, hogy a nagy, több ezer utast szállító óceánjáró hajók nem érkeztek Horvátországba – volt olyan, hogy a tervezett kikötés előtt alig egy héttel derült ki, hogy törlik az utat.
A Magyarország és Horvátország között május 6-tól érvényben lévő kétoldalú megállapodás alapján elfogadják egymás védettségi igazolványát. Davor Bozinovic horvát belügyminiszter szerdai bejelentése alapján pedig számos országból egyszerűsödött a belépés, a magyarok már az első oltást követően korlátozások (negatív teszt felmutatása és katanténkötelezettség) nélkül léphetnek be az országba, amennyiben bizonyos – vakcinatípusonként eltérő – idő eltelt az oltást követően.
A Magyarországról érkezők az érvényes védettségi igazolványuk birtokában ugyanazokat a szolgáltatásokat vehetik igénybe, mint a védettségi igazolvánnyal rendelkező horvátok.
A beutazáshoz a plasztikkártya mellett a papíralapú oltási igazolásokra is szükség van, amelyből kiderül, hogy eltelt-e az oltás után meghatározott idő.
A 12 év alatti kiskorúak mentesülnek a tesztelési és karantén-kötelezettség alól, amennyiben a védettségi igazolvánnyal, előírt negatív PCR-teszt eredménnyel vagy a betegségen való átesettséget igazoló dokumentummal rendelkező szüleik vagy felnőtt kísérőjük társaságában utaznak. Azonban a 12-18 év közötti – oltással nem rendelkező – fiatalkorúak csak teszttel utazhatnak be az országba.
A VG tapasztalatai szerint az oltási dokumentumokat a határellenőrzéskor szúrópróba-szerűen, a szolgáltatóhelyeken pedig a legritkább esetben kérik csak el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.