BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még nem indítja el az 5G-t a Telenor

Az utazási korlátozások miatt szinte teljesen eltűntek a roamingbevételek, és a járvány alatt biztosított ingyenes és kedvezményes internet is nagyban befolyásolta a Telenor tavalyi árbevételét.

A hálózati forgalom mintegy 30 százalékkal növekedett 2020-ban a Telenornál, mivel otthonról kezdtek dolgozni és tanulni az emberek, sokan mobilneten. A vállalat a szolidaritás jegyében a járvány kezdetén 100 gigabyte adatforgalmat biztosított ingyen minden ügyfelének, majd később egygigányi adat áráért adták ugyanezt a mennyiséget.

Az ingyenes és kedvezményes internet erősen befolyásolta az érintett hónapok bevételeit, ráadásul a korlátozott utazási lehetőségek miatt szinte teljesen eltűntek a roamingbevételek is. Ennek ellenére a pandémia miatt nem voltak elbocsátások a társaságnál, és erről már márciusban biztosították a dolgozókat, hogy növeljék a biztonságérzetet, ami a csapat teljesítményére is pozitívan hatott – mondta Mohamed ElSayad, a Telenor kereskedelmi vezérigazgató-helyettese.

Hozzátette:

a lakosság otthoni munkavégzése miatt a termelékenységi eszközök és a felhőszolgáltatások hatalmas növekedését tapasztalták a fokozott csoportos kommunikáció, valamint az online kollaborációs megoldások terén.

A Telenor Magyarország is szerzett 5G-frekvenciákat március végén, egyelőre azonban nem indította el a kereskedelmi szolgáltatását. ElSayad elmondása szerint ennek az az oka, hogy még nem látnak valódi kereskedelmi igényt a használatára. Úgy látja, hogy a mai valódi igényeket a 4G és a 4G+ hálózatok képesek kielégíteni mind lefedettségben, mind kapacitásban.

Fotó: Móricz-Sabján Simon/Világgazdaság

Természetesen abban hiszünk, hogy az 5G a jövő, teszteljük a hálózati képességeket Győrben és Törökbálinton, figyeljük a nemzetközi piacon a kialakulóban lévő hasznos felhasználási módokat. Amikor megtaláljuk az ügyfelek számára az értéket és a relevanciát, örömmel indítjuk el a nagyüzemi bevezetést

– emelte ki a kereskedelmi vezérigazgató-helyettes. Egyúttal rávilágított, hogy tavaly a 4G és a 4G+ további kapacitásaira, folyamatos frissítésére fókuszáltak.

Júliusban a Cetin Hungary nevű külön cégbe szervezte a Telenor a hálózati infrastruktúra üzemeltetését. A toronyvállalat csaknem 200 munkavállalóval kezdte meg a működését, az a célja, hogy kiaknázza a kereskedelmi lehetőségeket és a nagykereskedelmi partnerkapcsolatokat a hálózati szolgáltatások területén, a tulajdonába került aktív és passzív hálózati elemekre építve.

Szintén jelentős újítás a vállalat életében, hogy novembertől már nemcsak mobil-, hanem vezetékes, bérelt vonalon is kínál szolgáltatást az üzleti ügyfeleinek.

Ennek sikerét még korai lenne megítélni, de az első visszajelzések alapján a társaság várakozá­sainak megfelelően pozitív a fogadtatás, az első szerződést novemberben írták alá a Hiperline bevezetéséről.

A Telenor vezérigazgató-helyettese szerint már látható az 5G valódi értékteremtő felhasználása felé vezető verseny, amelynek része az IoT-szolgáltatások fejlődése és a big data használata iránti nagyobb igény, ezek a szolgáltatások minden eddiginél több új lehetőséget teremtenek a távközlési szektornak.

Meglátása szerint a közeljövőben a felhő- és a biztonsági szolgáltatások térnyerése várható, mivel egyre inkább az internetre támaszkodunk, legyen szó üzleti tevékenységről, személyes kapcsolattartásról vagy éppen tanulásról.

Online karácsony

 

Sokan ünnepelték az online térben a karácsonyt, erre utal, hogy az előző évhez képest december 24–26-án átlagosan 29 százalékkal nőtt a mobilnetforgalom a Telenor hálózatán. A legintenzívebb nap december 25. volt. A korábbi évek karácsonyaival csaknem azonos számú telefonhívás mellett az is megfigyelhető, hogy ezúttal 30 százalékkal nőtt a beszélgetések átlagos hossza. Az ünnepek alatt mért SMS-forgalomból az látható, hogy a legtöbb üzenetet december 26-án küldték a Telenor ügyfelei, a három napon pedig átlagosan 11 százalékkal többet, mint az előző év karácsonyán.

 

10-szer többet mobilneteztünk szilveszterkor

 

Bár idén a koronavírus-korlátozások miatt nem lehetett rendezvényt tartani és kijárási tilalom is volt szilveszter éjjel, a Telenor hálózatán jelentős forgalomnövekedés volt megfigyelhető.

Az öt évvel korábbi adatokhoz képest tízszeresére emelkedett a felhasználás.

A szilveszteri mobiladat-forgalom 33 százalékos növekedést generált.

 

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.