Az eseményről az erőműtársaság – a törvényi előírásoknak megfelelően – beszámolt a saját honlapján, és értesítette az Országos Atomenergia Hivatalt (OAH) is. A közlemény szerint 2017. július 25-én 8.42-kor 100 megawattnál nagyobb mértékben csökkent az 1-es blokk teljesítménye „villamosvédelmi működés miatt”. A blokk terhelésének visszaállítása már megkezdődött, a százszázalékos termelés tegnap az esti órákra volt várható. Hangsúlyozták, hogy az esemény az erőmű nukleáris biztonságát nem érinti, és környezetre gyakorolt hatása nincs.
Az eseménynek egyébként az ellátásbiztonságra nézve sem volt kockázata, mert a paksi csökkenéssel egyidejűleg rákapcsoltak a gázerőművek, felpörögtek a szélkerekek, és nőtt a biomassza-alapú áramtermelés is, mindez a Mavir adataiból olvasható ki. A hűvös időjárás miatt közben esett a légkondicionálás iránti igény, és bőven volt honnan importálni is.
A keddi termeléskiesés mértéke elmaradt attól, mint amelyre a blokkok tervezett karbantartása miatti leálláskor fel kell készülni.
Az OAH is kiadott egy közleményt. Ebben (a paksiak által leírtakon túl) az is szerepel, hogy a blokk teljesítménye kedd délután 16 órakor körülbelül 50 százalékos, azaz 240 megawattos volt.
A leterhelést kiváltó okot vizsgálják. A hivatal az atomerőmű biztonságos működését és a blokk állapotát folyamatosan felügyeli, bár a védelmi működés a biztonsági rendszereket nem érintette.
A második negyedévben két kisebb műszaki zavar történt a paksi atomerőműben, melyet jelentettek az OAH-nak, de mindkettő a nemzetközi nukleáris eseményskála (INES) alattinak minősült. Május 17-én az 1-es blokk normál üzeme mellett az egyik biztonsági rendszer próbájakor kiderült, hogy „tömörtelen” a dízelgenerátor hűtővízszivattyúja. A hibás berendezést kicserélték. Június 1-jén a 4-es blokk normál üzemekor tapasztaltak tartósföldzárlat-jelzést. A zárlat helyének behatárolásához az érintett biztonsági rendszert kikapcsolták, a hibát elhárították.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.