BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érezhető egyensúlyjavulás

2008.07.21., hétfő 00:00

Egyre több jel mutat arra, hogy a nyugat-európai gazdaságok hirtelen recesszióba fordulhattak, így a magyar exportőrök is megérezhetik az alacsonyabb külpiaci keresletet. A fiskális konszolidáció ugyanakkor folytatódni látszik: már a kormány is a tervezettnél alacsonyabb idei deficittel számol, hasonlóan a múlt évhez. Egyelőre a bérek is fenntartható mértékű növekedést mutatnak, így a belső inflációs nyomás csökken.

Az előzetes adatoknak megfelelő, gyenge növekedési ütemet mutatott az ipari termelés, a rendelésállomány pedig további lassulást jelez előre. Az ágazat exportjának bővülése szinte megállt, a belföldi értékesítés pedig jelentős csökkenésbe fordult. Az ipari termelés májusban 2,2 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 4,7 százalékkal nőtt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A termelés volumene az év első öt hónapjában 6,9 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Az első fél év vártnál kedvezőbb deficitalakulása nyomán a Pénzügyminisztérium csökkentette az egész évre vonatkozó hiányprognózisát. A növekedési előrejelzés változatlan maradt, de az infláció felfelé módosult. Az eddigi 4 százalékról 3,8-re mérsékelte az államháztartás eredményszemléletű GDP-arányos hiányprognózisát 2008-ra a PM. Veres János pénzügyminiszter bejelentette: a legutóbbi előrejelzésben várt 1080,7 milliárd forint helyet 1051,4 milliárd lesz az önkormányzatok nélküli deficit.

Az MNB által fokozottan nyomon követett béralakulás most kisebb inflációs nyomást mutat, mint amilyet korábban a szakértők jeleztek. A bruttó átlagkereset 7,9, a nettó 7,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ezen belül a versenyszférát 8,9, a költségvetési szervezeteket pedig 4,1 százalékos növekedés jellemezte – tette közzé a KSH. Az első öthavi reálkereset – a 6,9 százalékos fogyasztói árindex mellett – 0,3 százalékkal nőtt. BD



Heti várható jelentések

Forrás: VG-gyűjtés

07. 21. MT kamatdöntő ülés, Népmozgalom (január–május)

07. 24. Kiskereskedelmi forgalom (május)


07. 21. MT kamatdöntő ülés, Népmozgalom (január–május)

07. 24. Kiskereskedelmi forgalom (május)

-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.