Próbáltak már babakocsiban ülő kisgyermekkel felszállni a 2-es villamosra? Ha igen, át tudják érezni, milyen nehézségekkel kénytelenek naponta megküzdeni kerekes székben ülő társaink. Az EU területén szombaton olyan szabályok lépnek életbe, amelyek a mozgássérültek közlekedési gondjait hivatottak enyhíteni – ha nem is a 2-es villamoson, de legalább a repülőtereken.
Az EU népességének 10 százaléka csökkent mozgásképességű. Az új szabályok előírják, hogy számukra minden uniós légikikötőben és a repülőgépek fedélzetén is kötelező lesz ingyen megadni minden segítséget. Ingyenes lesz a vakvezető kutya vagy a kerekes szék szállítása is. Ahogy Antonio Tajani illetékes biztos fogalmaz: vége a diszkriminációnak. Ez ma még távolról sem magától értetődő – gondoljunk csak arra, hogy egyes reptereken ma is sokszor úgy kell a lépcsőn lemenni a váróteremből a géphez kivivő buszhoz, hogy mellette nincsen lift.
A jogalkotói szándék tehát dicséretes, a kérdés csak az, mennyi valósul meg belőle ténylegesen is. Ha a mozgássérültek arra gondolnak, hogy kis hazánkban milyen nehezen halad előre a közintézmények akadálymentesítésére előírt szabály érvényesítése, akkor joggal keseredhetnek el. Ám ma már sok helyütt a repülőterek is egyre inkább versengenek egymással, a légitársaságokról nem is beszélve. Talán a verseny maga is kikényszeríti a mozgássérültek megbecsülését – elvégre ők is fizető utasok. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.