A moszkvai szaksajtóban diadalittas kommentárokkal körített hír megerősíti a május 2-án lezajlott formális hatalomváltás óta nyilvánvaló kontinuitást az orosz gazdaságpolitikában. Az energetikai szektort mind gazdasági, mind bel- és külpolitikai szempontból abszolút prioritásként kezelő Medvegyev–Putyin duumvirátus számára különösen fontos, hogy az ipari termelés júniusban észlelt kedvezőtlen tendenciái ellenére megőrizzék a nemzeti-birodalmi öntudat erősítését szolgáló módszeres kőolaj- és földgázexpanziót. Ennek szinte kizárólagos infrastrukturális eszköze, mint 2000 óta mindig, a vegyesvállalat-alapítás, amely az 1990-es években Putyinék által a privatizáció örve alatt főleg német cégekbe kiszervezett pétervári városi vagyon esetében ragyogóan bevált, és szinte egy jelentésű lett a szemükben a modern piacgazdasággal.
Csakhogy a terjeszkedés iránya mostanra gyökeresen megváltozott. 2000 és 2006 között az orosz vállalatok a távol-keleti orosz szénhidrogénkincs kitermelésére meghívott (és mára többnyire Oroszországból kiebrudalt) multinacionális mamutcégekkel alapítottak vegyes vállalatokat. Később az európai országok kőolaj- és földgázellátó rendszerében való tulajdonszerzéshez hoztak létre ilyen cégeket. 2008 nyarától pedig – válaszul néhány EU-tagállam, elsősorban az orosz expanzió ellen külön törvénnyel védekező Nagy-Britannia ellenállására – Moszkva „az öreg kontinensen” kívül alkalmazza ezt a módszert.
Július 9-én nyilvánosságra került, hogy a Gazprom ajánlatot tett Moammer Kadhafi elnöknek egy közös vállalat alapítására, amely orosz kézre juttathatja a teljes líbiai kőolaj- és földgázkészletet. Érdemes megfigyelni az orosz expanzió fergeteges tempóját: két év után ez év februárjában lényegében kudarcba fulladt az oroszok kitartó alkudozása, amelynek célja az 1963 végén alapított algériai Sonatrach cégben, a világ 11. legnagyobb kőolajvállalatában való tulajdonszerzés volt. Az algériai GDP 30 százalékát adó állami vállalat elhárította az ajánlatot. Alekszej Miller azonban Moszkvában már március végén kicsikarta Paolo Scaroni ENI-elnök hozzájárulását, hogy az orosz távol-keleti feltárásokban való részvétel fejében átadja a Gazpromnak az ENI tulajdonában lévő Sonatrach-részvénycsomag közel felét.
Nem nehéz kitalálni, hogy az utóbbi időben egyre inkább a kőolaj felé „tájékozódó” Gazprom – pontosabban leányvállalata, a 75,7 százalékban Roman Abramovics Millhouse Capitaljétől 2005-ben megvásárolt Gazpromnyefty – számára a Sonatrach-ügyben a saját fogyatkozó kőolaj- és földgázkészleteinek súlyos gondja csak másodrendű szempont volt. (Bár elemzők szerint a külföldi szénhidrogénekre nagyon is szüksége van az oroszoknak, mivel a belföldi kitermelés csökkenése már néhány év múlva komoly fennakadásokat okozhat az exportban. A nyilvánosságra került adatok alapján az embernek az a benyomása, hogy ezt a veszélyt még a belföldi fogyasztók számára kilátásba helyezett radikális áremelés sem háríthatja el.)
De az észak-afrikai – no meg a nem kevésbé erőfitogtató arktiszi – expanzióval Moszkvának még az exportkötelezettség teljesítésénél is fontosabb célja van. Jó előre meg akarja torpedózni a nemzeti érdekeiket a közösségi célok elé helyező, széthúzó EU-tagországok lagymatag próbálkozásait az oroszoktól való energetikai függőség csökkentésére. Ezért az ENI-vel kötött egyezség után a Gazprom máris az Algériával szomszédos Líbia felé vette az irányt.
Afrika legnagyobb kőolajtartalékokkal rendelkező országa, amely a földgázkincs tekintetében a negyedik helyen áll a fekete kontinensen, az amerikai szankciók 2004-ben történt feloldását követően megnyitotta piacát a külföldi befektetők előtt. Néhány kisebb, németekkel közösen végzett feltárás mellett tavaly a Gazprom már jogot nyert egy 20 millió tonna igazolt tartalékot tartalmazó lelőhely kitermelésére.
De az oroszok mellett az 2007-ben meghirdetett tendereken részt vett a Shell, a Sonatrach, a lengyel PGNiG, az OMV és a líbiai befektetési hatósággal tavaly decemberben szándéknyilatkozatot aláírt Mol is. Az orosz gázóriás mostani meghökkentő ajánlata a teljes líbiai kőolaj- és földgázkitermelés felvásárlására elsősorban mégsem ellenük, hanem a nagy multinacionális cégek árnyékában kis halnak tekinthető, de politikai okokból – főleg az ottani lakosság többsége által sem pártolt NATO-csatlakozással való kacérkodás miatt – a „megbüntetendők” kategóriájába sorolt Ukrajna ellen irányul.
Az ukrán Naftogaz az elsők között, még 2004 októberében kötött szerződést Líbiával. A megállapodás szerinti 57,5 millió dolláros befektetés helyett az ukránok azonban csak 16 milliót fordítottak a projektre, és ez év januárjában teljesen leálltak a munkálatokkal. Moszkva ezt használja fel a Naftogaz kiszorítására, ahogy Dmitrij Medvegyev elnök most befejeződött szokatlanul hosszú – háromhetes – azerbajdzsáni és türkmenisztáni turnéján is a két ország teljes kőolaj- és földgáztermelésének megvásárlása volt a cél. Az energetikai expanzió sikereit mostanában gondosan kiszámított lélektani hatással, látványosan „kommunikáló” Moszkvában érdekes módon mélyen hallgatnak arról, hogy milyen eredményekkel tért haza a népes tárgyaló küldöttség a két szovjet utódállamból, amelyeknek a nyugati világ kulcsszerepet szán az orosz energetikai függőség csökkentését szolgáló majdani Nabucco földgázvezeték ellátásában.
Annál nagyobb visszhangja volt a hét végén, hogy Medvegyev elnök pénteken aláírta az orosz kőolaj- és földgázkincsről szóló törvény módosítását, lényegében a Gazprom és az Igor Szecsin – Putyin másik bizalmi embere – által felügyelt Rosznyefty között (mindenféle verseny kizárásával) elosztva a kitermelő helyeket. Ezek kiaknázására Putyin miniszterelnök ad majd engedélyt.
A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.