A múlt héten kiadott, évtizedes csúcsot döntő munkanélküliségi adat mellett megjelentek a 2008-as egyensúlyi mutatók is. Az év egészében is jókora külföldi finanszírozásra szorult a magyar gazdaság, és ugyanez a pénzügyi válság begyűrűzése ellenére még az utolsó negyedévben is megfigyelhető volt.
December és február között 9,1 százalékos munkanélküliségi rátát mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), szemben az előző időszaki 8,4 és az egy évvel korábbi 8 százalékkal. Az adat messze a legroszszabb a 90-es évek második fele óta, és ilyen jelentős ugrásra nincs is példa a KSH adataiban. A foglalkoztatottak száma 3,79 millió főre csökkent, a munkanélkülieké 378 ezerre emelkedett. Az előző időszakhoz képest 49 ezerrel csökkenő foglalkoztatotti létszámnak ugyanakkor csupán alig több mint a fele jelent meg munkanélküliként, közel húszezren elhagyták a munkaerőpiacot.
A külfölddel szemben fennálló finanszírozási igény (a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes hiánya) az előző negyedévhez képest nem változott, 2,517 milliárd eurót tett ki 2008 utolsó három hónapjában a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján, ez a GDP 8,9 százalékának felel meg. A vártnál nagyobb hiányadat nagyrészt becsléseken alapul. A folyó fizetési mérleg deficitje 2008 negyedik negyedében a szezonális hatásokat kiszűrve 1,952 milliárd euró volt, mintegy 150 millióval nagyobb az előző három hónap adatánál.
Az államháztartás eredményszemléletű hiánya a GDP 3,4 százalékára csökkent 2008-ban – tette közzé a KSH. Ez a magán-nyugdíjpénztári korrekcióval 2,8 százaléknak felel meg, hazánk tehát teljesítette az euróbevezetés erre vonatkozó feltételét. A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi számlái is ugyanezt az eredményt hozzák az államháztartás nettó hitelpozíciójára. Ez 2000 óta a legalacsonyabb hiánnyal zárult költségvetési év. BD
IV. 7.: Ipari termelés, előzetes (febr.)
IV. 7.: Kereskedelmi szálláshelyek forgalma (jan.–febr.)
IV. 7.: Államháztartás, előzetes (márc.)
IV. 8.: Külkereskedelmi forgalom, előzetes (febr.)
IV. 10.: Fogyasztói árak (márc.)
IV. 7.: Ipari termelés, előzetes (febr.)
IV. 7.: Kereskedelmi szálláshelyek forgalma (jan.–febr.)
IV. 7.: Államháztartás, előzetes (márc.)
IV. 8.: Külkereskedelmi forgalom, előzetes (febr.)
IV. 10.: Fogyasztói árak (márc.)
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.