Pénzügyi válságra volt szükség a lakosság eladósodásának megállítására. Az elmúlt közel egy évtizedben ugyanis a könnyen felvehető hitelek elterjedése egyre csökkentette a megtakarítási hajlandóságot. A hosszabb távon a gazdasági növekedést meghatározó beruházásokat ezért túlnyomórészt külföldi források biztosították, miközben a belföldi fogyasztás egyre fenntarthatatlanabb ütemben növekedett.
Most sem az öngondoskodás vagy a felelősebb fogyasztói magatartás eredményezte a fordulatot, hanem a hitelcsapok elzárása. Emiatt már nem képes tovább csillapítani fogyasztása visszaesését a lakosság, vagyis nem tud a korábban megszokott mértékben elszakadni az egyébként romló jövedelmi helyzetétől. A „kisimítás” amúgy is azt feltételezi, hogy előbb-utóbb visszatér a korábbi trendhez a jövedelemnövekedés, erre azonban a romló magyar növekedési potenciál miatt kevés az esély.
De hibáztathatók-e a fogyasztók a korábbi magatartásukért? Az egyének, illetve háztartások elsősorban a korábbi tapasztalataikra, valamint a sajtóra és a pénzügyi tanácsadóikra építhetnek döntéseik meghozatalakor. Az évtizedek óta nem látott pénzügyi válságot utóbbiak sem jelezték időben, így joggal feltételezhették a hitelfelvevők, hogy minden marad a megszokottak szerint, például az euró árfolyama is a 250 forint körüli tartományban.
Most az új feltételekhez alkalmazkodnak a gazdasági szereplők, ez fokozott óvatosságot követel tőlük. Ezzel azonban önmagát is erősíti a válság, mivel az indokoltnál is jelentősebb fogyasztás- és beruházáscsökkenés valószínű az idei évben. Ugyanez a túlreagálás a legtöbb gazdaságban megfigyelhető, nem magyar jelenség. Csakhogy máshol a kormányok valamennyire képesek ezt ellensúlyozni saját költekezésük fokozásával, míg Magyarország akkor játszotta ki ezt a lapot, amikor nem lett volna rá szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.