Az új izraeli kormány múlt heti hivatalba lépésével az eddigieknél is messzebbre került a palesztinokkal való tartós megegyezés lehetősége. A szélsőjobboldali Avigdor Lieberman külügyminiszter már a hivatalának átvételére rendezett ceremónián azzal sokkolta közönségét – és késztette közbeszólásra elődjét –, hogy Izraelt nem kötelezi a 2007-es, annapolisi megállapodás. A George W. Bush korábbi amerikai elnök által tető alá hozott és az eredeti tervek szerint még hivatali idejének lejárta előtt végrehajtandó alku szerint a tartós közel-keleti békét egy önálló palesztin állam létrehozásával kell biztosítani.
Egy önálló palesztin állam megalakulását nem csak a szélsőséges – a palesztinok szerint rasszista – kijelentéseiről ismert és mellesleg korrupciós gyanúval rendőrségi vizsgálat alatt álló Lieberman zárja ki, de a mellett főnöke, Benjamin Netanjahu kormányfő sem hajlandó elkötelezni magát. Az USA viszont ragaszkodik hozzá: Barack Obama a status quót fenntarthatatlannak nevezte.
Márpedig az igen vegyes izraeli koalíció parlamenti többségének biztosítása aligha képzelhető el másképp. Abban Liebermanék és Netanjahu Likudja mellett Ehud Barak Munkapártja is részt vesz, aki éppenséggel tagja volt az annapolisi megállapodást megkötő kormánynak. Kritikusai szerint döntését a Netanjahu-kormányban való részvételről csak személyes ambíció magyarázhatja, és pártja végét jelentheti. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.