Ma a Sanghaji Együttműködési Szervezetbe tömörült közép-ázsiai országok, holnap pedig – most először – a világ négy legnagyobb feltörekvő gazdaságának (BRIC csoport) vezetői tartanak csúcsértekezletet az oroszországi Jekatyerinburgban. A házigazda, Dmitrij Medvegyev a gazdasági erőviszonyok eltolódását igyekszik demonstrálni a nyugati hatalmak előtt, és mind a globális fórumokon, mind a kétoldalú viszonyokban engedményeket kicsikarni azáltal, hogy Kínával, Indiával és Brazíliával intézményesíti a közös frontot. Olyan bejelentésekre is számíthatunk a BRIC-csúcson, amilyennel Medvegyev kormányfője, Vlagyimir Putyin lepte meg a múlt héten a világot a közös orosz–belorusz–kazah WTO-csatlakozási terv révén.
Tény, hogy Kínát és Indiát növekvő gazdasági ereje, Oroszországot és Brazíliát pedig óriási nyersanyagkészletei egyre fontosabb tényezővé teszik a nemzetközi porondon. Ugyanakkor kétséges, hogy közös nevezőre lehet-e hozni a négy ország érdekeit, legyen szó akár világpolitikai, akár gazdasági ügyekről. Míg például Brazília a dollár globális szerepének csökkentésére törekszik, a tartalékai zömét zöldhasúban vagy amerikai állampapírokban tartó Kína óvatos ez ügyben. A klímavédelmi erőfeszítéseket vagy éppen az ENSZ BT átalakítását illetően szintén eltérő a négy ország helyzete. Tehát: a BRIC csoport egyelőre annyira sem tűnik egységesnek, mint a legfejlettebb országok klubja. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.