BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyetért-e a szabálysértési bírságolás szigorának enyhítésével?

A kormány múlt heti döntése értelmében a kisebb szabálysértések esetén a jövőben a bírságolás helyett első alkalommal csak a figyelmeztetnek a hatóságok. Az intézkedéssel a kis- és középvállalkozásokon kívánnak segíteni – mondta Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter. Az érintettek üdvözlik a döntést, de inkább a törvényeken módosítanának.
2009.07.17., péntek 00:00

Tolnay Tibor

Az ÉVOSZ elnöke

Segítő szándék

„Mindenképpen örülünk a felhívásnak, bár meglátásom szerint a válságtól függetlenül is ilyen hozzáállás kellene a hatóságoktól. Már csak azért is ez a véleményem, mert sokkal többet lehet elérni a vállalkozásoknál, ha azok a felügyelőkben a jó szándékot, a segítőkészséget, a probléma megoldására való törekvést látják, és nem azt, hogy mindenáron a lehető legmagasabb bírságot próbálják kiszabni. Néha ugyanis ilyen tapasztalatokat szereznek. Természetesen a vállalkozók kötelessége, hogy ne éljenek vissza az »enyhébb« bánásmóddal, azzal pedig messzemenően egyetértek, hogy a visszaesőket szigorúan büntessék, illetve azokat is, akik veszélyeztetik a dolgozóik egészségét. Ezekben az esetekben nincs lehetőség a kompromisszumra.”


Vámos György

Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára

Falra hányt borsó

„Nem ez az első eset, hogy valamelyik kormányzati szereplő ilyen felhívást tesz közzé, korábban is többen felszólaltak már, hogy az ellenőröknek ne a bírságolás legyen a fő céljuk. Ebben persze igazuk van, hiszen sajnos gyakran előfordul, hogy jelentéktelen vétségekért aránytalanul nagy pénzbeli büntetést szabnak ki. Úgy érzem azonban, az ilyen megnyilatkozások a falra hányt borsó kategóriába tartoznak, ugyanis nem kötelező érvényűek a hatóságok részére. Meglátásom szerint inkább a törvényekben kellene megjelentetni ezeket az elveket, erre ugyanis lenne mód, mivel a kereskedelemre vonatkozó jogszabályok egyértelműen meghatározzák a bírságolás rendjét is. A miniszter kijelentése is azt mutatja, rosszak a jogszabályok, ezért azokat kellene megváltoztatni.”


Lázár János

Az Érdi Építő Zrt. vezérigazgatója

Ellentmondó szabályok

„Amíg egymásnak ellentmondó törvények, rendeletek vannak, addig nem sok értelmét látom az ilyen tervezeteknek. Ma hiába is kérjük, nincs magasabb szintű állásfoglalás, a revizor döntésén múlik, az adott helyzetben lát-e szabálytalanságot, és mekkora bírságot szab ki. Az építőipari cégeknél például a fordított áfafizetés megítélése körül vannak eltérő álláspontok. Sokszor aránytalanul magas a bírság: egy hiányzó sisak vagy más, nem szándékos hiba miatt röpködnek a néhány százezer forintos szankciók. Az ellenőrök nagyon is érdekeltek a büntetés kivetésében. Hogyan is kérhetnénk toleranciát azoktól az APEH-munkatársaktól, akik képesek sztrájkra lépni, ha veszélyben érzik azt a prémiumot, amely a beszedett pluszbevételek után illeti meg őket.”


Tóth Istvánné

A DÉSZ-KER Zrt. elnök-igazgatója

Gesztus a cégeknek

„Jól jön ez a gesztus a vállalkozásoknak, hiszen a kisebb cégeket egy-egy nem várt kiadás, mint amilyen a bírság is, súlyos bajba sodorhatja. Mi is tapasztaltuk, hogy egészen apró, nem szándékos szabálysértésért is néhány százezer forintos büntetést szabott ki az illetékes hatóság. Hiába tagadják, mégis sokan úgy vélik, a revizorok igencsak érdekeltek a bevételben, ezért fog vastagon a ceruzájuk, amikor a büntetés kiszabásáról van szó. Az is baj, hogy sokszor nincs is mérlegelési lehetőségük az ellenőröknek, csak egyfajta büntetést róhatnak ki az adott ügyben. A bírságbejelentő oldalnak nem sok értelmét látom, hiszen – főleg a kisebb településeken – senki nem akar ujjat húzni azzal a hatósággal, amellyel legközelebb is dolga lesz.”


Matus István

A Szentkirályi Kft. operatív vezérigazgatója

Hiánypótlás

„Nagyon fontosnak tartom, hogy a hatósági ellenőrzéseknek az esetlegesen felmerülő hiányosságok megszüntetése legyen a céljuk, ne a bírságolás. Ennek megfelelően üdvözlendő a miniszter úr iránymutatása. Bármilyen jónak is tartom azonban a célkitűzést, a megvalósíthatósága kapcsán vannak bennem kérdőjelek. Mindenképpen szükségszerűnek tartanám, hogy ugyanolyan elbírálás alá essen az összes iparág, és minden cég esetében érvényesüljön az, hogy ha egy apróbb hiányosságot figyelmeztetéssel is meg lehet oldani, akkor az úgy is történjen. Természetesen azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a cégeknek és a fogyasztóknak is az az érdekük, hogy komoly és szigorú ellenőrzéseken essenek át az egyes termékek és a szolgáltatások.”mellé


A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.