„Be kellett fognom az orromat, amikor ezeket a cégeket megmentettük az összeomlástól. Ugyanúgy undorít, mint magukat” – mondta vasárnap Kansas Cityben a városházán Ben Bernanke, amikor – az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökei közül elsőként – egy lakossági fórumon kérdésekre válaszolt. Bár a vegyipari cégek nem épp a kellemes illatukról ismertek, a BorsodChemet (BC) megsegítő magyar állam képviselői talán mégsem lesznek ennyire finnyásak, ha valóban 100 millió eurós hitellel támogatják meg a nagy múltú vállalatot. Hiszen a világnak ezen a felén még „békeidőben” sem számít illetlenségnek közpénzzel megerősíteni egy magánvállalatot, a mostani válságban azonban minden fenntartást szertefoszlat a munkahelymegtartás abszolút elsőbbsége.
Kétségtelen, hogy 3600 dolgozó állásának a megmentése – ha azok valóban veszélyben forognak – nyomós érv lehet a kormányzati beavatkozásra. Ha a Financial Times értesülései helytállók, akkor a kormány ráadásul komoly feltételeket szab a kölcsönhöz: a BC tulajdonosának tőkét kell emelnie, és a hitelezőknek is áldozatot kell hozniuk.
Mégis, nem árt felidézni, hogy a Permira, amely összesen 20 milliárd euró befektetést kezel 190 európai vállalatban, ugyanazzal a finanszírozási technikával vette meg 2006-ban a BC-t, mint amelyik főként Amerikában volt divat a korábbi pénzbőség idején. Az 1,63 milliárd eurós vételár közel háromnegyedét ugyanis hitelből fizette ki, annak törlesztését pedig a megvásárolt cégre hárította. A konstrukció fellendülés idején busás profitot hozhat a magántulajdonosoknak, válság idején azonban kártyavárként omolhat össze. Hacsak nem dob mentőövet az állam.
Nem véletlen, hogy Washingtonban és Brüsszelben most a magántőke-társaságok megregulázására készülnek, hogy a jövőben megelőzhető legyen az ilyen veszteségek kényszerű „társadalmasítása”. Addig pedig legfeljebb befoghatjuk az orrunkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.