Az USA azt hajtogatta, hogy alaposan a körmére kell nézni Pekingnek, mert nem lehet készpénznek venni vállalásai teljesítését, csak akkor, ha sikerül nemzetközi ellenőrzés alá vetni. A kínaiak viszont ezt mereven elutasították, mondván, ez szuverenitásukat sérti, és különben is, az amerikaiak biztosan ipari kémkedést akarnak megvalósítani az ellenőrzés örve alatt.
És hol maradt Koppenhágában az EU? A kérdés jogosan merült fel sokakban. Elvégre az unió azzal büszkélkedik, hogy ő a klímavédelem élharcosa. Vezető uniós politikusok évek óta igyekeznek azt az imázst sugározni, hogy az EU a leginkább klímabarát a világ nagy hatalmi erőközpontjai közül. Koppenhágában mégis kevesen figyeltek az unióra.
A magyarázat persze egyszerűnek tűnik, Fredrik Reinfeldt svéd kormányfő, az Európai Tanács soros elnöke is felhívta rá a figyelmet: „Az USA és Kína együtt a világ szén-dioxid-kibocsátásának majdnem felét adja. Nekik is meg kell tenniük a magukét.”
Csakhogy ennek a kissé nagyképű álláspontnak az az alapja, hogy az EU sokkal lassúbb gazdasági növekedést tud felmutatni, mint akár Amerika, akár Kína. A GDP-bővülés mindig emiszsziónövekedést generál. Így könnyű az EU-nak az emissziócsökkentés bajnokának szerepében tetszelegni. Jó lenne, ha a GDP-növekedésben is az lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.