A minap olvastam ezt a hirdetést: „Cégátvétel legálisan, jogtisztán, többéves tapasztalattal, bármilyen tartozással, az ország egész területéről. Cégének problémája van? Adóssággal terhelt? Esetleg felszámolás fenyegeti? Ne aggódjon! Kezdjen tiszta lappal új cégében.” Elkezdtem keresni tovább az alábbi kifejezésekre a hirdetésekben: köztartozás, adótartozás, terhelt cég. Újabb 27 találat az aznapi online számban. Íme a válság nyertesei: fantomizáló szolgáltatók. Egy óra alatt más portálokon több mint százat találtam, különbözőket…
Számításaim szerint több mint százmilliárd forint tűnik el évente így ebben az országban. Az esetek száma egyre növekvő mértéket mutat. Van, aki kicsiben csinálja, és pár milliós adóssággal adja el a cégét, de gyakrabban vannak, akik több százmilliót tüntetnek el így. Követeléskezelőként kérjük a képviselt hitelezőnk pénzét: az adós cég vezetője közli velünk, eladtam a cégem, keressék az új tulajdonost, nekem már semmi közöm hozzá. Keressük mi az új tulajt… De nincs ott, ahol az iratok szerint lennie kellene.
Naiv volt a magyar jogalkotás, amikor azt hitte, a csődtörvény módosításával kevesebb felszámolás lesz, és több csőd. Nem kell a csőddel bajlódni, sokkal egyszerűbb eladni a megroggyant céget, és alapítani egy másikat.
Ez lenne a tiszta lap? Megkárosítani a hitelezőket, az államot, és úgy tenni, mintha mi sem történt volna? Elcsépelt téma, hogy mennyi a felszámolás, de vérlázító, hogy tavaly közel azonos számú adószám-felfüggesztést és törlést hajtott végre az APEH, mint amennyi cégnél valós felszámolást rendeltek el. A hitelezők szerint mi lettünk Európa Balkánja, legalábbis az ő szempontjukból.
A szerző a Direktinfo Követeléskezelő Kft. ügyvezetője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.