BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
VOSZ

Kiszámítható partnerség

Különös házasság - ezzel a linkkel lehet hozzáférni Hegedűs Miklós múlt heti publicisztikájához és a cikk igazolja a mottót.
2010.03.31., szerda 05:00

„A választási kampány feltűnő és szokatlan eseménye volt a legnagyobb ellenzéki tömörülés és a hazai üzleti körök érdekképviseletei közötti megállapodás” - kezdődik az írás. Sajnos nem tudjuk meg a mondatból, kik is voltak az „érdekképviseletek” - az OÉT-ben munkáltatói oldalon ülnek kilencen, ezen túl gazdaságpolitikai kérdésekben az MKIK is hallatja hangját. Nem ismerek egy konkrét megállapodást sem. Elnöki szinten ismereteim szerint „a legnagyobb ellenzéki tömörüléssel” az MKIK-nak és a VOSZ-nak volt gazdaságpolitikai fóruma, de a „megállapodás” formája és tartalma a két eseményen teljesen eltérő volt. Mivel szervezetem 1200 tagja március 8-án valóban találkozott a Fidesz elnökével és szakértőivel, sőt, jelentős kérdésekben javaslatainkat el is fogadták, az „inget” magamra veszem és a GKI-csoport egyik vezetőjének cikkére az alábbiakban reagálok.(Megjegyzem, hogy a Fidesz kampánya hivatalosan március 15-én kezdődött, a mi fórumunk - az időpont választása mindkét oldalról tudatos - nem volt annak része).
 
„Feltűnő és szokatlan esemény” – írja Hegedűs. De nem a VOSZ esetében! A 2006-os választás előtt például éppenséggel a kormányzó koalíció pártjaival értettünk egyet többek között abban, hogy a törvényben meghatározott fokozatos adócsökkentés a vállalkozók érdekeit szolgálja. Más kérdés, hogy a választásokat követően mi történt a törvénnyel és az írásban vállalt egyéb kötelezettségekkel… A cikk szerint „a megállapodásnak önmagában is súlyos és erősen vitatható társadalmi üzenete van”. Hegedűs nem bizonyít, nem érvel. Hadd kérdezzek. Mi a rossz abban,ha a vállalkozások (vagy a szféra jelentős része) javaslatait a kormányzásra készülő erő elfogadja? Ez ugyanis azt jelenti, hogy olyan gazdaságpolitikát fog követni, mely mellett a vállalkozások fejlődhetnek, és az ország is fejlődhet. Jobb volna, ha együttműködés, közös gondolkodás helyett a vállalkozások és a kormány vitatkozna, és folyamatosan kritizálná egymást?
 
„Az üzleti szféra mentette meg az országot az összeomlástól” - Hegedűs ezt az állítólag elhangzott véleményt is kritizálja, bár elismeri, hogy „az idézet szó szerint talán nem pontos”. Kritikájához adott esetben szakmai alapon csatlakoznék, azonban a konkrét esetben azt kell tanusítanom, hogy a VOSZ rendezvényén ilyen nem hangzott el. Valamennyien tudatában voltunk ugyanis annak, hogy az országot a hatalmas külső hitel mentette meg, ezt meg a válság miatt kaptuk. Vagyis, ha nem lett volna válság, országunk valószínűleg csődbe ment volna.
 
Felrója Hegedűs azt is, hogy nálunk az „üzleti szféra” a GDP 2,5 százalékát kapja költségvetési támogatásként, miközben az EU-s átlag 1% alatti. A Pénzügyminisztérium több aktív és visszavonult költségvetési szakértője segített a szám tartalmának meghatározásában, köszönet érte. A mintegy 600 milliárd forint megközelítőleg fele a közösségi közlekedés támogatása (MÁV és társai), ott vannak még az önkormányzatok által cégeiknek nyújtott támogatások, a mezőgazdasági nemzeti önrész (a top up), valamint a beruházási támogatások (gondoljunk a Hankookra). Ugye ezt nem lehet a tipikus „magyar üzleti szférának” nevezni? Az persze vizsgálandó, miért kerül mondjuk fajlagosan többe – és különösen szolgáltatási színvonalához mérve - a MÁV, mint akár a német vasút, ez azonban aligha az üzleti szféra felelőssége…
 
Tény, hazai vállalkozások is „érintettek” lehetnek a feketegazdaságban, csalhatnak adót, vehetnek részt korrupcióban. A VOSZ az ilyen vállalkozást sohasem védte, és nem próbálta felmenteni azon az alapon, hogy a létező szabályok mellett csak így lehet túlélni. Mi ilyen esetekben mindig arra törekedtünk, hogy a vállalkozásellenes szabályt változtassuk meg! A feketegazdaság ellen pedig már több kampányt kezdeményeztünk, legutoljára karácsony előtt, éppen a tisztességes kereskedők ünnepi bevétele megőrzése érdekében. A „fehéren” működő cégek legnagyobb ellensége azonban nem a néha számla nélkül dolgozó vállalkozó, hanem az, akinek nincs bejelentett telephelye, az áfa-körben nem található, adóbevallást soha be nem nyújtott, bért csak zsebbe fizet stb. Ezek a cégek viszont aligha tagjai bármely bejegyzett érdekképviseletnek…
 
Hegedűs reméli, hogy a megállapodás a „szokásos választási ígéretek sorsára jut”. Az ország érdekében reméljük, hogy ez alkalommal nem így lesz. Javaslataink ugyanis három területen, az állam szerepét illetően, a foglalkoztatás kérdésében és a kkv-szektor esetében radikális változást jelentenek a fennálló helyzethez képest. Március 8-án is hangoztattuk, hogy az új kormány gazdaságpolitikáját figyelemmel kísérjük majd, és ha nem látjuk a jó irányba tett lépéseket, akkor ezt bizony keményen szóvá fogjuk tenni.

A szerző a VOSZ Ügyvezető Elnöke főtanácsadója

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.