BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
munkaerő

Milyen a kínálat jelenleg a munkaerőpiacon?

Egyetlen év alatt csaknem 30 százalékkal nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint. E heti körkérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy a megnövekedett munkaerő-piaci kínálatot áldásként vagy csapásként élik meg a szakértők és a piaci szereplők.
2010.03.05., péntek 05:00

Tokár Péter
A TESK Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója
Hígulás
„A csoportos létszám-leépítési hullám a szakképzett munkaerőt sem kímélte. S ugyan előfordultak fűnyíróelvalapú elbocsátások, a legtöbb esetben a szelekciós elvet alkalmazták a cégek. Ennek eredményeképpen a munkaerő-piaci kínálat egyfajta híguláson ment és megy is keresztül. Tapasztalataink szerint ezzel a cégek is tisztában vannak, sokkal alaposabban és megfontoltabban választják ki az új munkaerőt. Például azoknál a cégeknél, ahol eddig két kör után felvették az új munkaerőt, ott manapság néha három kör után sem tudnak dönteni. A jó szakemberek számára persze most is van lehetőség, csak sokkal nagyobb kitartásra van szükségük. A mondás továbbra is érvényes: az embereket jó szakmai tulajdonságaik miatt veszik fel, és emberi alkalmatlanságuk miatt rúgják ki.”

Király József
A Malév humánpolitikai igazgatója
Látszólagosság
„A megnövekedett munkaerő-kínálat ellenére a munkaadók nincsenek könnyű helyzetben, mivel a jelentkezők tömeges száma nem egyenesen arányos a kínálat minőségével. Az elhelyezkedés igénye és kényszere miatt egyes pozíciókra több százas nagyságrendben érkeznek az önéletrajzok. A pályázók többsége azonban mérlegelés nélkül jelentkezik olyan pozíciókra is, amelyhez sem a képzettsége, sem a tapasztalata nem megfelelő, ezek kiszűrése a HR első feladata. Ezek után következhetnek a többfordulós interjúk és a szakmai tesztek, majd optimális esetben a korábbinál körültekintőbb és hosszabb kiválasztási folyamat után a munkaadó megtalálhatja a számára megfelelő munkavállalót. Tapasztalataim szerint tehát a kínálat csak látszólag és csak mennyiségében magas.”

Kiss Erika
A Magyar Posta Zrt. humánerőforrás-főigazgatója
Ragaszkodás
„A Magyar Posta a létszám optimalizálására, a rugalmas foglalkoztatási formák alkalmazására és a belső utánpótlás erőteljesebb felhasználására törekszik a válság kitörése óta, ezért az elmúlt évekhez képest kevesebb munkatársat vettünk fel a külső munkaerőpiacról. Viszont az is megfigyelhető, hogy az egyes munkaköri pozíciókra jóval több a kiírásnak nem vagy részben megfelelő jelentkezés. Az utóbbi egy-másfél évben egyébként érezhetően növekedett az állásra jelentkezők száma, elsősorban a pályakezdők és az alacsonyabb iskolai végzettségűek körében. Ezzel párhuzamosan a Magyar Postánál megfigyelhető a munkahelyhez való ragaszkodás erősödése, továbbá észrevehetően nőtt a mobilitási hajlam is, főként a magasabb iskolai végzettségű, fiatalabb korosztálynál.”

Hárs Ágnes
A Kopint-Tárki Zrt. vezető kutatója
Átmeneti állapot
„Egyelőre nem látszik a munkaerőpiacon az a fajta átalakulás, amit a válság kezdetekor remélhettek a szakértők. Nem látszik még ugyanis a piac megtisztulása, vagyis a korábbi anomáliák legalább egy részének – mint például a kevésbé kvalifikáltak magas aránya vagy a fiatalok munkába állásának kitolódása – felszámolása. Megítélésem szerint az a feltételezés sem igaz, miszerint a válság miatti létszámleépítéseknek köszönhetően minőségi szelekció ment végbe a munkaerőpiacon. Véleményem szerint ezt még nem lehet előre látni, mivel nem ez a végleges állapot. Már csak azért sem, mivel a válság eddig a fejlettebb régiók munkaerőpiacait érzékenyebben érintette, mint azokat a területeket, ahol egyébként is kiugróan magas a munkanélküliség.

Csaposs Noémi
A Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke
Átalakulás
„A munkaerő-piaci kereslet és kínálat ugyan továbbra sem ér össze, meglátásom szerint azonban az egy évvel ezelőtti állapotokhoz képest jelenleg sokkal jobb a helyzet. Már csak azért is, mert jócskán vannak már olyan cégek, amelyek megkezdték a válságból való kilábalást, és készen állnak arra, hogy új munkaerőt vegyenek fel. A munkaerő-piaci kínálat oldalán is már legalább látszódik egyfajta átalakulás, a korábbi rossz berögződések azonban még mindig dominánsak. Így például továbbra is hiányzik a szakképzett munkaerő a piacról, míg a friss diplomásokból túlkínálat van. Szintén jellemző, hogy a cégek továbbra is azokon a területeken keresnek új munkaerőt, ahol egyébként is hiány van. Ezeket a problémákat azonban megfelelő képzésekkel és pályaorientációval csökkenteni lehetne.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.