Görögország csak a jéghegy csúcsa – figyelmeztet Nouriel Roubini. Napjaink egyik leghíresebb közgazdásza egy szerdai kaliforniai konferencián úgy fogalmazott, hogy a fiskális problémák számos más országban is hamarosan előtérbe kerülnek, még az Egyesült Államokban is. Jelentős annak a kockázata, hogy a következő egy-két évben valami jelentős történik az USA-ban – jelentette ki ezzel kapcsolatban a Financial Times Deutschland szerint a New York-i Egyetem professzora, aki azzal szerzett magának igazán nagy nevet, hogy megjósolta a 2007–2008-as pénzügyi válság kitörését. Ennek egyik oka az, hogy Washingtonban nem látszik készség az érdemi fellépésre a gondok orvoslására – véli Roubini.
„Ami engem aggaszt, az az államadósságok felhalmozódása” – mondta a professzor. Szerinte ha a kormányok nem tesznek valamit ennek a problémának a megoldására, akkor vagy tömeges államcsődök jönnek, vagy pedig az infláció felgyorsulása, hiszen másképpen nem fognak tudni megszabadulni az országok az adósságtól. Görögország a nemzetközi hitel tető alá hozatala esetén is rákényszerülhet az eurózóna elhagyására – véli Roubini. Ez gyengíteni fogja az egységes valutát, és rontja a likviditását is. A kisebb eurózóna ésszerűbben működhet, mint a mostani nagy, az átmenet viszont kaotikus lehet – mondta a professzor a Bloomberg TV-nek. A görög mentőcsomag sikerével kapcsolatban egyébként más közgazdászok is szkeptikusak. David Mackie, a JPMorgan Chase vezető közgazdásza például úgy véli, könnyen lehet, hogy valami egészen drasztikusnak kell bekövetkeznie az eurózónában ahhoz, hogy az adósságterhek ne robbantsanak ki újabb súlyos pénzügyi válságot. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.