Ahogy a görög polgárok elhitték, hogy életszínvonaluk összhangban áll a gazdaság teljesítőképességével, úgy az elmúlt években több százezer magyar háztartást is elcsábított a devizahitelek alacsony kamata. Az állam mindkét esetben tétlenül nézte a veszélyes folyamatokat. Most pedig nem csak a takarékos német adófizetők érezhetnek jogos felháborodást a tönk szélére sodródott Athén megsegítése miatt: azoknak a dühe is érthető, akik addig nyújtózkodtak, ameddig a takarójuk ért, mégis az ő pénzükből tervezik kisegíteni a forint gyengélkedése miatt „pórul járó” magyar devizaadósokat.
De épp itt van az egyik lényeges különbség is. Görögországban most azoknak kell súlyos árat fizetni, akik korábban élvezték a meg nem érdemelt jólét gyümölcseit. Ha viszont a bajba jutott magyar devizaadósokat megmentik, azzal a kár szétterülne a vétlen adófizetőkre is. Vagy a bankokra – mert ez is egy lehetőség –, de ne legyen senkinek illúziója arra vonatkozóan, hogy ez hogyan hatna az amúgy is pangó hitelpiacra.
További eltérés, hogy a görög mentőakciónak nem igazán volt alternatívája, feltéve, hogy a jelenlegi tagok fenn akarják tartani az euróövezetet. A költséges és kockázatos magyar forintosítási terv helyett azonban létezik jobb megoldás: az elmúlt egy évben kialakult sávban tartani a forint árfolyamát. A törékeny nemzetközi helyzet miatt ehhez persze a fiskális szigor folytatása szükséges. De a forint további gyengítése egyébként is káros mellékhatásokkal járna, ráadásul azt a kereskedelmi mérleg rekordtöbblete sem indokolja.
A devizahitelek valóban súlyos teherként nehezednek a magyar gazdaságra. Az állami szabályozás korábbi hibáit azonban nem kellene újabbakkal megfejelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.