A pénz mellett azonban bonyolult rendszer-hatékonysági, életmód-, szemléleti s más tényezők is befolyásolják az egészséget. Így aztán hiába költi a legtöbbet polgárai egészségére az Egyesült Államok, náluk a legnagyobb az elkerülhető okok miatti halálozás.
Magyarország a fejlett világ részeként ugyan nem utolsó, de a világlistán hátul kullog a gyógyításra jutó közkiadásokban. Az elmúlt három év költségvetési konszolidációja tovább csökkentette az ágazat GDP-részesedését, ez közrejátszott a kórházak eladósodásában s a korábban nálunk alig ismert várólisták kialakulásában. Ám a születéskor várható élettartammal – e téren még az északi szomszédok is megelőznek – nem lehet összefüggésbe hozni, a hatás ugyanis később mérhető.
A jelenlegi GDP-ráfordítási hányad nem elég az egészségügyi intézményrendszer fenntartásához Magyarországon. Krízishelyzet van, amelyet a leendő kormánynak sürgősen kezelni kell. Többletforrás szükséges. Csínján kell bánni azonban a pénzzel, hiszen a feltétel nélküli osztogatás önmagában nem javít a lakosság egészségi állapotán. Egyszerre kell hozzálátni az intézményrendszer átalakításához, a gyógyítás hatékonyságának a növeléséhez, az orvosok, a nővérek megtartását és a betegségek megelőzését célzó programokhoz. Kemény falat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.