Magyarország szénnagyhatalom, legalábbis a lakosságához és a területéhez mérve – indítja a beszélgetést merész felütéssel Verbőci József, a Calamites Kft. egyik tulajdonosa, aki mostanában bányanyitási terveivel híresült el a sajtóban. A hazai szénbányák bezárásán a mai napig kesergő szakember szerint nem csak ő érezte sértettnek magát, valamennyi bányász megdöbbenéssel figyelte az észszerűtlen „legyalulást”. A döntések indokai mondvacsináltak voltak, tisztességesebb lett volna bevallani: nem akarnak állami forrást biztosítani a korszerűtlen szénerőművek lecserélésére.
A szakember huszonhat évvel ezelőtt a Mecseki Szénbányák szervezési főmérnökeként indult el a pályáján. Gyorsan felismerte a nagyvállalat hatékony működésének külső és belső gátjait, és javaslatára kezdődött meg az egyes munkafolyamatok kvázi vállalkozásba adása. Ezek a belső vgmk-k hirtelen kétszer nagyobb termelékenységet produkáltak, mint korábban. Ám senki nem lehet próféta a saját hazájában, hamarosan leváltották posztjáról. Nincs ugyan közvetlen összefüggés a két esemény között, de nem sokkal ezután felszámolták a céget.
Ezután a magánszférában próbált boldogulni, a bányászatban. „Nem akartam munkanélküli státusba kerülni még átmeneti időre sem” – rajzolja fel karaktere legjellemzőbb vonását. Néhány társával összeállva 1995-ben megalapította a Calamites Kft.-t. Első jelentős jövedelmeik a bátaapáti radioaktívhulladék-tároló bányászati előterveinek készítéséből származtak. Nemrég a Nagymányok térségében végzett kutatásaik alapján környezethasználati engedélyt kaptak – ez az „előszobája” a bányászkodásnak, melyet még az idén be akarnak indítani. A másik projektjükben Máza és Váralja községek közelében 438 millió tonna földtani szénvagyon jelenlétét bizonyították. Meggyőződéssel állítja, itt a környezet károsítása nélkül folyhat majd a fejtés, melynek révén munkalehetőséghez juthatnak a közeli települések lakói.
Persze forrás is kell a sokmilliárdos projekthez. Merész álmokat szövöget arról, hogy a magyar állam is felismeri a terv jelentőségét, s részt vállal az üzletben, ami majd mágnesként vonzhatja a befektetőket.
Verbőci szinte megszállottan hiszi, sikerül újraélesztenie a hazai szénbányászatot. Hitét arra is alapozza, hogy világszerte reneszánszát éli a szén. Családját is „megfertőzte” eszméjével, most érettségiző lánya bányamérnöknek készül. Elégedetten nyugtázza: az országban máshol is kezdik felfedezni a szenet, nemrégiben például a várpalotai polgármester kérte a segítségüket a bakonyi lignitvagyon felkutatásához, a szénkitermelés lehetőségének elemzéséhez.
A Calamites Kft.
bányászati mérnöki iroda 1997-ben alakult. Állandó stábjába öten tartoznak, de 20-22 külső szakembert rendszeres bedolgozóként foglalkoztatnak. Reményeik szerint hamarosan beindulhat a tervezett nagymányoki külfejtés – amelytől évi 100 ezer tonna feketeszenet várnak. Ennek az értékesítése teremtheti meg részben a cég további terveinek finanszírozási alapjait.
Nős, két házasságából négy gyermeke született. Régebben hobbiként kosarazott, ma már csak szurkolója a pécsi kosárlabdázóknak. Másik nagy szerelme a vitorlázás, ha csak egy mód van rá, siet a balatoni kikötőbe.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.