Méltányolva az adócsökkentéshez kapcsolódó politikai és hitelességi szempontokat, igazából nem is a 100 milliárdos mérséklés hordozza a beláthatatlan következményekkel járó veszélyeket. A szavazók többsége ugyanis a megszorító intézkedések után romló jövedelmi helyzetének a javulását várja egyre türelmetlenebbül. Az új kormány ezért kellő eltökéltség nélkül aligha ússza meg a 100 milliárdos adócsökkentéssel a felfokozott várakozások kielégítését.
Csak egyetlen példát említve: a lakásépítésben érdekelt lobbi már a választások első fordulója után nyilvánosságra hozta régóta dédelgetett álmát, az évi negyvenezer lakás felépítését. Miután a 2009-ben felépített mintegy húszezer lakásra sincs fizetőképes kereslet, az érdekeltek nem titkoltan „a szükséges és kívánatos” építési szintet a korábban érvényesített, hathatós állami szerepvállalással kívánják elérni. Az érintettek máris elfelejtették, hogy a költségvetési hiány elfutásában, az állam és a lakosság eladósodásában többek között a reális fizetőképességgel és helyzettel nem számoló lakáspolitikát is súlyos felelősség terheli. A lakásépítési lobbit az sem különösebben zavarja, hogy a forint ismételt megingása után kényszerítő társadalmi igényként jelentkezik a bajbajutottak állami eszközökkel való megsegítése.
Nyilvánvaló, hogy az ellenzékiből kormányzati pozícióba került pártok nem lehetnek közömbösek a probléma iránt. Ugyanakkor a társadalmi érzékenység, a szociális felelősség elismerésre méltó követelménye látványosan ütközik a nemzetgazdaság alapvető érdekeivel, a hiány és az adósságállomány keretek közé szorításával. Félő, hogy a múlt ismétlődik. A költségvetési hiány és az adósságállomány növelésével sikerülhet ugyan például a lakásépítés megduplázása, de egyben létrejön a maival közel azonos nagyságú hitelképtelen és állami támogatásra szoruló lakástulajdonosi réteg. Úgy látszik, a tartós adós- és hitelcsapda a jövőben is zavartalanul működhet.
A társadalmi és az üzleti érdekcsoportok máris megfogalmazott gazdaságpolitikai elvárásai önmagukban is felboríthatják a jelenlegi szűkös mozgástér adta lehetőség és a távolabbi jövő célja közötti érzékeny egyensúlyt. Ezért, függetlenül attól, hogy a költségvetési hiány számszerűleg milyen nagyságú, abból kellene kiindulni, hogy a globális pénzügyi és gazdasági krízis, valamint a korábbi hibás gazdaságpolitika következtében a magyar gazdaság ma még mindig az „intenzív osztályon” van. Másrészt gazdaságunknak nemcsak „szervi betegségei” vannak, hanem – társadalmunk egészéhez hasonlóan – morális, mentális problémák is gyötrik. Így nemcsak gondos „kezelésre” szorul, hanem – a szó tágabb értelmében – gyógyítani is kívánatos.
A szerző a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.