Nemcsak az a közös bennük, hogy – bár ellenkező előjellel – meglepetést okoztak, de rámutatnak arra is, meddig terjed ki a hazai gazdaságpolitika mozgástere. Ami a munkaerőpiacot illeti, a vártnál korábbi javulásban kétségkívül szerepet játszhatott az a több száz milliárd forintos átcsoportosítás, amelyet az előző kormány hajtott végre az áfa emelésével és a munkabérre rakódó terhek csökkentésével.
Azt azonban látni kell, hogy a fordulat nem következhetett volna be exportpiacaink keresletének élénkülése nélkül, amely viszont az ottani fiskális és monetáris ösztönzésnek köszönhető. Ezt támasztja alá, hogy régióbeli versenytársainkál ugyancsak csökken a munkanélküliség, sőt, azoknál már 2-4 hónapja tart ez a folyamat. A forint mélyrepülése sem egyedi jelenség. Régiónkra most egyformán hat az európai adósságválság és az euróövezet körüli bizonytalanság, de a szomszédok – most épp Románia – fiaskóinak hullámai is mindenkit elérnek. Különbségek azonban itt is vannak.
Akár 2008 elejétől, akár az elmúlt egy évben, akár a kormányváltás óta nézzük ugyanis, a magyar fizetőeszköz alulteljesített a többi régiós devizához képest. Ennek alapvető oka az állam és a magánszektor túlzott és jórészt devizában történt eladósodása, amely rendkívül sérülékennyé teszi a gazdaságot, a befektetőket pedig érzékennyé a rossz hírekre. Könnyű és gyors megoldások nincsenek a kiszolgáltatottság mérséklésére. A még több munkahelyet teremtő belső keresletet csak fokozatosan és egy bizonyos határig lehet élénkíteni. Ugyanígy a felhalmozott adósságot sem lehet máról holnapra ledolgozni (legfeljebb más vállára tenni). Aki mást ígér, az nagy kárt tud okozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.