A dolog külön pikantériája, hogy a múlt héten nem más, mint Soros György használta az „elszigetelődött” kifejezést a német kormány fiskális szigort követő politikájára. Ezzel az amerikai befektetési guru élesebben megfogalmazva a Fehér Ház véleményét visszhangozta, amely szerint a Berlin által bejelentett megszorítások miatt nem nő kellő mértékben a belső kereslet, miközben a német gazdaság az export segítségével más államok élénkítési programjainak „kontójára” állhat talpra.
A G20-csúcshoz közeledve egyre erősebb nyomást próbált gyakorolni Washington a „jelentős külkereskedelmi többletet felhalmozó” uniós államokra – értsd: Németország – annak érdekében, hogy az eladósodástól és inflációtól való félelmeiket félretéve tovább növeljék adósságállományukat, hátha egy kicsivel több amerikai áru találhat így majd gazdára. Külön nyomatékot igyekeztek adni a kampánynak azzal is, hogy a válságot előre „megjósoló” Paul Krugmant, a Nobel-díjas Obama-barát közgazdászprofesszort is bevetették, aki Soroshoz hasonló vehemenciával nyilatkozott a megszorítási politika elhibázott voltáról.
Obama aztán végül mégis egyedül maradt a gazdaság „doppingolásáról” szóló elképzeléseivel a G20-találkozón, ahová a németek mellett már a franciák és a britek is meghirdetett takarékossági csomagokkal érkeztek.
Az i-re a pontot a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) tette fel tegnap szinte dramaturgiai időzítéssel, mintegy lezárva az amerikaiak elszigetelődéséhez vezető folyamatot a kérdésben. A BIS „tarthatlannak” nevezte a nyugati országok eladósodottságát, és haladéktalan konszolidációra szólított fel – akár a növekedés lefékeződésének árán is. Akkor ki is szigetelődött el?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.