Nem tudta ezt Szlovákia sem, amelynek új kormánya most épp vonakodik befizetni a rá eső 800 millió eurót a görög válság tovaterjedésének megakadályozására felállítandó stabilitási alapba.
Noha Pozsony a választóknak eljátszott kötelező körök után nyilván beadja majd a derekát, az epizód jól mutatja, milyen váratlan kihívásokkal találhatja magát szemben az egységes valutát sikerrel átvevő ország is.
Hiszen – dacára az időnként felerősödő optimista hangulatnak – a mély, strukturális problémák még messze nem oldódtak meg az euróövezetben, aminek egyik legfrissebb jele a vonakodás a banki stressztesztek nyilvánosságra hozatatalától (ez megmutatná, hogy az európai bankokat mennyire érintené súlyossan egy szuverén adósságválság).
Szlovákia és Észtország esete ugyanakkor azt bizonyítja, hogy az előnyök és a hátrányok viszonylagosak. Északi szomszédunk például finanszírozási oldalról sokat nyert a tagsággal. Észtországot is irigykedve figyelik most balti társai, főként Lettország. Az azonban bizonyos, hogy – a számos előny ellenére – az euró átvételével nem szűnnek meg a gazdaságpolitikai kihívások, érkezzenek azok akár belülről, akár kívülről. Legfeljebb átalakulnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.